| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.

De 2 luni am probleme cu articulatiile incheieturilor maini. A inceput sa ma doara incheietura stanga si dupa aprox. o luna a inceput sa ma doara cea dreapta. Mentionez faptul ca inainte sa inceapa sa ma doara incheieturile faceam foarte multe exercitii pentru antebrat cu greutati.

Momentan mana stanga mi-a mai trecut dar daca iar incep sa fac acele exercitii cu greutati, ma doare pentru o perioada scurta, cat despre mana dreapta inca ma doare si nu pot sa ridic nimic.

Intrebarea mea este, cum "scap" de durere? Sa fie din cauza lipsei de calciu sau ar trebui sa iau niste Vitamax?

Promit ca dau funda la cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Recomand animal flex de la universal, dar intai ia pauza 5 zile, in care nu ridici nimic mai greu de o plasa mica de cumparaturi. Daca dupa 5 zile tot nu-si revine, du-te la medic.

De cate ori pe saptamana iti lucrai antebratul? Faci skandenberg de te intereseaza asa mult?

| Mihai1337 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da. pentru skandenberg, le lucream de 2 sau 3 ori pe saptamana dar lasam pauza de aprox 48 h. Daca iau animal flex probabil ca imi va trece durerea si pot sa lucrez din nou antebratele dar nu vreau sa ma dopez. Vreau sa imi treaca intr-o "cale naturala".

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai1337):

Nu e doping, e un supliment alimentar pentru refacerea articulatiilor si al tendoanelor, intreaba un medic sportiv despre el, e considerat cel mai bun supliment de pe piata, dar e si scump happy

Si cu suplimente alimentare tot "natural e".

Vezi ca antebratele se lucreaza si la celelalte grupe, de 2-3 ori pe saptamana e mult, ramai la maxim 2 antrenamente pe saptamana si lasa mai mult de 48 de ore.

Faci skandenberg profesionist sau doar cu prietenii? Eu am inceput sa fac oficial de curand, momentan ma antrenez la club si la sala pentru concursurile din iarna.

| Mihai1337 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am mai antrenat bratul de 4-5 luni, m-am ocupat mai mult de antebrat deoarece eram pus de foarte multi cu bratul mai mic ca al meu.

Am ajuns la o forta in antebrat impresionanta pentru skandenberg cu prietenii pana cand a inceput sa ma doara osul acela de la incheietura, de atunci nu prea am mai facut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai1337):

Ai noroc ca sunt amatori, daca iti aplica un top-roll ai sa vezi imediat efectul ca nu ai antrenat bratul de 4-5 luni happy

In functie de tehnica intra o gramada de muschi pe langa antebrat ( biceps, triceps, umar, spate, piept ), toti sunt importanti.

Du-te la medic, daca iti distrugi incheeitura nu o sa devii mai puternic. O sa-ti recomande medicul niste suplimente sau chiar medicamente si o sa te refaci, altfel e un risc destul de mare.

| Mihai1337 a răspuns (pentru Cosmin86):

Auzi dar artrostop o fi bun de ceva pentru articulatii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai1337):

Nu stiu, dar pare bun. Poti sa cauti pe net review-uri despre el, de la cei ce-au folosit ( de preferat pe site-uri de culturism sau fitness )

Eu personal am folosit doar animal flex si m-a ajutat foarte mult, cand am avut un tendon intins dupa un antrenament profesionist de skandenberg, din cauza caruia am pierdut si cupa GE-DO, ca nu puteam sa particip cu mana pe butuci.

13 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In niciun caz nu e lipsa de calciu sau de vitamine. Poate fi vorba de o afectiune reumatologica (reumatism articular, artrita reumatoida), motiv pentru care ar fi sa ajungi la un medic reumatolog pentru un consult.
http://www.i-medic.ro/......tia-adulta

| Mihai1337 a răspuns (pentru doctoressa):

Mentionez ca am fortat incheieturile FOARTE mult deci as vrea sa stiu daca aceasta durere este trecatoare.

| doctoressa a răspuns (pentru Mihai1337):

Nu cred ca este o durere trecatoare pentru ca durata de cand s-a instalat e destul de mare. Imi mentin parerea ca ar fi bine sa te consulte un medic.

| Mihai1337 a răspuns (pentru doctoressa):

Am observat ca durerea a scazut fara sa-i fac nimic dar tot "e acolo".

| clau44 a răspuns:

Nu ai forţat prea tare musculatura? Încearcă cu un unguent calmant, sau cum se face la sportivi o pungă de gheaţă pe zona dureroasă. Sau dacă ai un ulei esenţial de lavandă poţi pune două - 3 picături pe zona respectivă (până intră în piele), deoarece are rol de relaxare a muşchilor si a sistemului nervos. Nu ştiu ce vei rezolva cu vitaminele, sunt doar pentru imunitate.
Poţi consulta şi un medic de fizioterapie, ca ceva să fie prins între articulaţii.

| clau44 a răspuns:

Scuze pentru greşelile de ortografie, sunt obosit.

| kiri11 a răspuns:

Un supliment destul de bun pe care ti l pot recomanda, este flexa plus. Poti citi mai multe despre acesta pe internet.