| AnutaAna0213243 a întrebat:

Buna seara, de 3 zile am avut falca umflată de la antibiotic s-a umflat gingia si e rosie,
stomatologul meu nu lucrează in perioada asta mai ales cand sunt umflată, ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Clindamycin -Mip 600 mg, Amoxicilina ATB 500 mg sau Augmentin 875 mg, sunt antibioticele folosite cu precadere de majoritatea medicilor stomatologi in cazul infectiilor dentare si ale gingiilor (abcese). Pana in momentul in care vei reusi sa te prezinti la stomatologie, poti incearca sa folosesti oricare din cele 3 antibiotice mentionate, conform precizarilor/indicatiilor mentionate de farmacist. Multa sanatate!

| AnutaAna0213243 explică (pentru corbulalbrosu):

Buna, da iau augumentin de 3 zile dar sta sa erupa gingia si imi e teama

| Donsavas a răspuns (pentru AnutaAna0213243):

Mergi in urgenta iar antibiotice nu mai folosi daca nu ti le prescrie un specialist sau urgentist!

| AnutaAna0213243 explică (pentru Donsavas):

Doamna stomatolog mi-a spus sa iau pentru 7 zile augumentin, dar ea nu poate lucra in perioada asta si m-am speriat puțin

| Donsavas a răspuns:

Mergi la urgente! Au stomatolog non stop

| AnutaAna0213243 explică (pentru Donsavas):

Mau programat peste 3 sap

| Yrem3119 a răspuns:

Daca ai in casa augumentin, ia pentru 5 zile si iti trece