| cineva666 a întrebat:

De aproape un an muncesc intr-un loc in care trebuie sa stau in picioare multe ore pe zi(13 ore pe zi deoarece muncesc 2 zile da si 2 nu).Rar se intampla sa stau jos cam 10minute in 13ore de munca(in majoritatea zilelor nu stau jos nici macar un minut), de mancat mananc cand apuc... daca apuc si atunci tot in picioare. Dupa cateva luni de la angajare, am observat ca mi se sparg tot mai multe venisoare pe picioare(de la genunchi in sus.Inainte sa muncesc aici nu aveam nici macar 5%venisoare sparte din cate am acum si nu era panica), dureri de picioare( pana sa incep acest loc de munca, mergeam foarte mult pe jos deoarece imi place sa ma plimb.), sunt momente in care simt furnicaturi in zonele cu problema si am intrat in panica. Desi mie nu-mi place sa merg pe la medici si ma consider o persoana sanatoasa(cel putin asa cred) frica ca in curan o sa ajung sa-mi fie rusine sa ma mai imbrac cu rochite, pantaloni scurti etc.m-a facut sa-mi fac programare la medicul de familie(asta prin vara). Este un medic bun din cate stiu eu dar ce mi-a spus el m-a cam pus pe ganduri..parca nu-mi vine sa cred ca ar fi adevarat tot ce mi-a spus sau poate nu vreau sa accept ca chiar nu se poate face nimic pentru aceasta problema si sa stau asa, sa ma umplu toata de venisoare ca deh ar fi ceva genetic. Mi-a dat sa iau niste pastile(detralex) pe termen lung si m-a pus sa fac 2 analize la sange.M-am intors cu rezultatele la el si mi-a spus ca sa nu-mi fac probleme ca rezultatele sunt bune, sa iau detralex mai departe, macar un an de zile ca nu este nimic de facut, ca este mostenit ca la cate probleme are mama de sanatate este imposibil sa nu mostenesc si eu ceva( mama nu are venisoare sparte). I-am explicat ca inainte nu aveam problema asta dar de cand stau asa mult timp in picioare a aparut si el a spus ca n-are legatura. Ca statul in picioare este bun, ca pune sangele in miscare. O fi bun dar cand stai atatea ore in picioare dauneaza dupa parerea mea si din ce am citit de pe net. Sunt momente in care ma dor foarte tare picioarele, ma simt asa obosita si din cand in cand si furnicaturile alea. Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere, un sfat ceva. Multumesc frumos...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Schimba serviciu daca nu vrei sa ajungi cu probleme de sanatate

| romeo78 a răspuns:

Ar trebui să mergeți și la alți medici specialiști! Nu vă limitați la un medic!
Problema este foarte gravă, dar ar trebui să vă gândiți la un moment dat ca să căutați alt loc de muncă! Nu e vorba de moștenire genetică! E vorba de probleme medicale datorită faptului că nu vă hrăniți corespunzător, dar mai ales nu vă hidratați!
Când se sparg vinișoare e din cauza faptului că nu sunteți hidratantă, aveți dezechilibru hidrolitic, iar în zilele libere, nu vă odihniți, nu faceți mișcare, leneviți!
Mergeți la alt doctor, găsiți alt loc de muncă!

| cineva666 explică (pentru romeo78):

As vrea sa merg la alt medic dar.ce medic? nu stiu incotro sa o iau.

| romeo78 a răspuns (pentru cineva666):

Http://www.cdt-babes.ro/......varice.php
Încearcă aici! Sănătate!

| fdhgcvnb a răspuns:

Încearcă dresuri/ciorapi compresivi.

| alina2k18 a răspuns:

E foarte mult fara nici un pic de pauza, adica sunt atatea meserii de se sta in picioare uneori timp indelungat, ca medici in operatii, asistente, pompieri, politisti. dar totusi mai stau un pic jos...
Nu ai cum sa stai jos jumatate de ora la fiecare 5-6 ore?

| cineva666 explică (pentru alina2k18):

Nu... rar apuc sa stau jos cateva minute,,,

| Catalina990099 a răspuns:

Buna. 13 h încontinuu este exagerat de mult chiar dacă lucrezi 2 cu 2 zile. Detralex ajuta la subtierea sângelui si la circularea acestuia. Sora mea ia detralex de vreo 10 ani in fiecare zi tot din cauza muncii in picioare, daca le întrerupe, i se umfla picioarele iar venele (varicele) parca pocnesc.
Tu alegi unde muncești dar pune sănătatea inainte de toate.
Multa sănătate.