| Andreeeeeea123 a întrebat:

De cateva luni mi-am gasit un nou job, care necesita statul la calculator 8h pe zi. Au inceput sa ma doara foarte rau ochii,aveam senzatia de ochi obositi mereu. Din cauza aceasta am fost la un control la care s-a stabilit ca nu am dioptrii ( nu am avut niciodata probleme cu vederea,am vederea perfecta) si ca mi-ar trebui ochelari de protectie pc fara dioptrii. Zis si facut,am cumparat zilele trecute ochelarii,dar din prima zi in care i-am purtat m-au durut groaznic ochii si imi lacrimau. Cand ii dadeam jos nu aveam nicio problema.
De ce oare? Este grav? Oare sa-i mai port? Imi este frica sa nu fac dioptrii. Fiindca vad si foarte ciudat cu ei, parca as fi putin sasie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Un alt sfat pe care ti-l pot da eu, este sa activezi modul "Night Light" daca folosesti Windows 10 sau daca nu sa iti cumperi o pereche de ochelari care mai taie din lumina alba/albastra a ecranului si iti aduc o lumina mai calda si galbuie, apropiata de cea naturala a soarelui cu care oamenii sunt mai obisnuiti.

https://www.amazon.com/......B010B5GUH0

Ceva de genul. Nu stiu daca se gasesc si pe la noi, dar ar trebui.

Ochelarii pe care tu ii porti sunt ca acestia? Sau ce fel de ochelari sunt? Nu ar trebui sa iti afecteze cu nimic vederea, astia sunt doar un filtru de culoare/lumina.

| Andreeeeeea123 explică (pentru Ineys):

Da,sunt exact ca acestia pe care i-ai pus in link, doar ca de la Polarieed

| Porcusorul a răspuns:

Nu esti obisnuita cu statul la calculator. Ochelarii cu protectie te pot ajuta, dar pana sa ajungi acolo trebuie sa respecti niste reguli elementare. Incearca sa clipesti mai des, cel putin o data la 4 secunde. Fa pauze scurte in care sa stai cu ochii inchisi si sa-i acoperi cu causul palmelor fara sa atingi pleoapele, evident cu mainile curate. Dupa o perioada ochii se vor obisnui si vei scapa de aceste probleme.

| uchihasasuke09 a răspuns:

Sa ai grija poate ochelarii aceia sunt defecti.Citeste pe net sau intreaba un specialist despre aceasta problema.La fiecare 30 de minute si inchide ochii 2 minute si relaxeazate.Trebuie sa porti ochelarii cand stai la monitor si incearca sa vezi daca nu are si monitorul functie pentru a reduce efectele daunatoare asupra ochiiloor(unele au).