| Lanes_Senal_1999 a întrebat:

De cateva zile am inceput sa obosesc repede si sa respir mai greu... Nu ma doare nimic, doar respir greu si obosesc repede. Sunt sportiv si n-am avut problema asta pana acum, inainte ma miscam repede la antrenamente si acum obosesc ft repede si respir si greu, mi-e frica sa nu fac astm... Aveti idee? Va rog un raspuns ajutator happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeneviveJ a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medic! Sportivii de performanta sunt de obicei mult mai rezistenti decat cei care nu fac asta, deci faptul ca lumea iti spune : ai obosit, esti epuizat este putin probabil pentru ca tu asa ai trait si pana acum si esti obisnuit cu efortul fizic si stresul. Cel mai bine e sa mergi la medic si sa ii spui exact problema asa cum e! Nu este de joaca cu problemele astea! Daca apar din senin si brusc la o persoana sanatoasa trebuie sa te gandesti ca nu e normal!

15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu cred in zicala: 'tot raul spre bine'. Eu nu recomand sportul de performanta. Daca oamenii ar face exercitii fizice, eu zic ca este suficient. Suprasolicitarea nu este buna. Eu zic sa nu te ingrijorezi; ci sa te multumesti ca nu ai patit lucruri mai rele de atat. Ce, nu se putea intampla si mai rau de atat? Sigur ca da. Vizita la medic trebuie facuta.
Eu cred ca la tine este neglijenta de a acorda organismului nevoia lui de odihna: la fiecare ora, zilnica, saptamana, lunara si anuala. Suprasolicitarea isi spune cuvantul. Este deci timpul ca sa lasi organismul sa se odihneasca, sa se refaca. Pentru ca numa prin odihna, prin repaus total se poate reface.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru anonimg):

Multumesc frumos! Oricum am inceput deja pauza antrenament, dar nu voi renunta o sa ma duc la medic sa ma interesez ce am, am pus intrebare aici sa stiu si eu despre ce este vorba. Multumesc pentru raspuns happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suprasolicitare...ia o pauza

| alex495 a răspuns:

Fumezi?

| M1989 a răspuns:

Sunt semne de pleumonie.

| DannyQ a răspuns:

Stai calm, asta se poate datora și schimbării anotimpului. Poți lua un complex de Vitamine (B) și mănâncă bine asta este cel mai important.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru DannyQ):

Multumesc pentru raspuns

| NuStiiCumMaCheama a răspuns:

Astmul nu se face chiar asa, stai linistit. Mergi la un doctor, o radiografie la plamani si gata, te indruma el daca suferi de ceva, probabil o sa spuna sa faci mai putin efort, sanatatea inainte de toate. nu stiu, nu-s medic, o iau logic, dau cu parerea, nu dati cu piatra rolling on the floor

| DDN a răspuns:

Ai dispnee la efort, adica greutate in respiratie in timpul efortului. Poate fi din cauza inimii sau plamanilor.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru DDN):

Si se poate face ceva? E vindecabil?

| DDN a răspuns:

Pai eu sunt in anul 1 la asistent medical generalist si am invatat in mare parte despre ce spui acolo. Si de aceea ti-am mentionat termenul de dispnee. Dispneea este o afectiune a sistemului respirator, si este de mai multe feluri. Iar tu mentionans faptul ca esti sportiv si te doare in timpul efortului, se numeste dispnee de efort, si e cauzata ori de inima ori de plamani. Eu nu iti pot da un tratament, in schimb iti pot spune sa te duci la un doctor.
Sanatate multa!

| Lanes_Senal_1999 explică:

Nu, nu am fumat niciodata

| Lanes_Senal_1999 explică:

Nu cred ca este pneumonie, nu tusesc, nu fac febra deci nu cred

| Lanes_Senal_1999 explică:

N-am nimic, am fost la doctor e de la stres si oboseala
Mersi pentru raspuns :*