| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! De ce îmi ies așa des afte și când nu iau medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Aftele sunt recurente. Deşi cauza exactă nu se cunoaşte cu certitudine, unii specialişti cred că la baza acestora stau probleme ale sistemului imunitar, infecţii bacteriene sau virale. Factori ca stresul, traumele, alergiile, fumatul, carenţele de fier sau de vitamine, ereditatea, pot influenţa apariţia aftelor.

Aftele se vindecă în general în 7-10 zile, dar recidivele sunt foarte frecvente. Se poate obţine o ameliorare temporară cu ajutorul unguentelor topice şi a calmantelor eliberate fără prescripţie. Iritaţia poate fi redusă prin folosirea unei ape de gură antimicrobiene. Uneori, se prescriu antibiotice pentru prevenirea infecţiilor secundare. Orice persoană poate dezvolta afte bucale, însă persoanele cele mai predispuse sunt copiii și adulții de până la 40 de ani, în special femeile."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca ai imunitatea scăzută.

| Scorillo a răspuns:

Pot iesi ca iei medicamente. Si ies si pentru ca nu iei medicamente. happy
Asteapta sa treaca putin timp dupa intreruperea medicamentatiei. Vor disparea

| carla2010 a răspuns:

Te speli pe maini inainte sa mananci ceva? Speli bine fructele si legumele? Astea ar putea fi niste cauze

| ___Enzo explică (pentru carla2010):

Mă spăl toată ziua pe mâini