| Laariss a întrebat:

Buna seara, de ceva timp am observat atunci cand imi inchideam ochiul drept un pic mai tare ma durea, o durere gen parca m-ar durea muschiul ochiului sau ceva de genul. Ma doare foarte putin si capul iar acum parca ma doare si ochiul stang plus ca mi s-a inrosit un pic si ma ustura o fi conjunctivita sau poate m-a tras curentul am cam stat in curent in ultimul timp?! Nu imi pot da seama ce o fi.
Intrebarile mele sunt: cum se manifesta conjunctivita, de la ce? imi puteti da si niste remedii naturiste, nu pastile sau mai stiu eu va rog nu mai stiu ce sa mai fac!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Conjunctiva este o mica foita ce protejeaza si hraneste pleoapa pe interior.Conjunctivita reprezinta inflamarea conjuctivei ca urmare a unei infectii sau a unui corp strain cum ar fi o insecta, metal sau orice altceva ce a provocat o reactie violenta a organismului pentru a distruge corpul.Dar nu nu ai conjuctivita e de la curent, ce ai tu numindu-se migrena care afecteaza si muschii ochiului. Faza e ca nu ex un singur muschi al ochiului si 6, 4 drepti si 2 oblici, in fine.In plus daca ai fi avut conj.ai fi avut si puroi si te-ar fi mancat rau datorita leucocitelor(globulelor albe) in zona pleoapei. Puroi=leucocite in abundenta daca te intrebi. Orikum doar te-a luat curentul, sper ca te-am lamurit.

| Laariss explică (pentru Andrei123654789):

Si cum pot scapa de migrena asta? ce as putea lua?

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Laariss):

Cum am spus, ori pastile cum ar fi paracetamol, fiind foarte slab nu iti pune in pericol sanatatea, ori aspirina sau ceva complet neutru si bun este nurofenul.Acuma daca nu vrei pastile poti face cateva infuzii de ceai de tei adica fierbi apa si dupa pui teiul ori un ceai de valeriana, un analgezic uimitor si natural al SNC(Sistemului nervos central)Sau poti incepe sa te mai odihnesti si tu putin si sa scapi de stres. Migrenele reprezinte schimbari chimice in creier care nu au loc cum trebuie sau reactie organismului la virusi, un fel de alarma.Toate astea fiind cauza stresului sau lipsei somnului sau cum am zis, te-a tras curentul.De aceea iti recomand teiul, de vindeca si de virusii ce s-au putut infiltra in corpul tau crescand temp. corpului, adica putina febra si in plus iti ia si durerea.Acum daca imi vei urma sfaturile ok daca nu poti merve si la un medicsa te lamureasca.

4 răspunsuri:
| Andrei123654789 a răspuns:

A si BTW, daca vrei poti sa iti iei niste paracetamol pentru durerile alea sau daca vrei ceva natural bea ceai de tei, infuzie nu fiert.

| Marrrria a răspuns:

Nu lua pastile dupa cum te taie capul. Du-te la un doctor si iti va spune exact ce ai, poate ca te-a tras curentul, esti si obosita. Nu te juca cu sanatatea, stiu ce spun. happy