| Razports a întrebat:

De ceva vreme ma confrunt cu dureri inghinale însoțite de umflarea nodulilor din zona, durerea apare si dispare însă nodulii raman umflați, este vorba de partea dreapta, ma confrunt cu aceasta problema de câțiva ani iar medicul de familie mi-a spus ca nu pare a fi grav desi durerea este intensă și de lunga durata. A mai întâlnit cineva acesta problema? Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt noduli ci ganglioni. Aceștia dacă sunt umflați luptă cu o infecție în zonă, urinară sau a instetinului. Analiză VSH și decizie medicală.

| Razports explică (pentru sadrian46):

Vă mulțumesc. Însă sa nu am nici un alt simptom in zona? Doar durerea si umflaturile? Adica bănuiesc că o infecție ar trebui sa vina si cu alte simptome

| sadrian46 a răspuns (pentru Razports):

Nu vine neapărat cu alte simptome, căci asta fac ganglionii, preiau asupra lor lupta cu infecția.

8 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Nu cred ca ai trecut pe la medicul de familie. Dar daca din nefericire este adevarat, mergi la o clinica privata. Vei plati dar te vei lamuri.

| Razports explică (pentru Demidol):

Va mulțumesc. La ce medic imi recomandați sa apelez?

| Razports explică (pentru Demidol):

Va mulțumesc. La ce medic imi recomandați sa apelez?

| sadrian46 a răspuns (pentru Razports):

Medicul de familie te va trimite la alt specialist. El decide.
Dar ca să poată face asta. dacă ai niște bani, o clinică privată cu cam 200 lei maximum îți poate face o analiză completă de sânge și urină și cu ele te prezinți apoi la medici.

| Razports explică (pentru sadrian46):

Am înțeles. Va mulțumesc pentru sfaturi

| Demidol a răspuns (pentru Razports):

@sadrian46 a raspuns bine: medicul de familie stie care este specialistul la care sa apelezi. Dar daca va continua sa spuna "nimic grav", merita platita o consultatie la o clinica privata. Sanatate!