| RiciXR9 a întrebat:

Din cauza laptelui am disconfort in partea dorsala, nu pot sa dau afară (înțelegeți si voi) si mi-e rusine sa ma duc la doctorul de familie. Incepe sa ma usture cand ma forțez sa dau afară si nu pot, parca fecalele au rămas blocate în mine. Imi vine sa plâng de durere. Ce de făcut? Sa iau ceai pentru digestie ușoară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand NU laptele face constipatie, ci altceva.
laptele poate face diaree, dar niciodata constipatie!
Ce ai mancat in ultimile 2-3 zile?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai optiunea 1 - vitamina C:
- iei 4-5 grame de vitamina C deoadata, ca produce 1 singur scaun moale si-t golesti intestinul imediat. ca la 30-60 minute dupa ce iei vitaminele.
Nu-ti fa probleme ca Vitamina C nu are efecte secundare, dar luat in cantitate mai amre, produce scaun moale.
Atentie, am spus 4-5GRAME!
Daca pastila are 250mg sau 500mg, va trebuii sa le aduni, ca sa insumezi 4-5 grame (adica 4000-5000 mg)

| Violleta2022 a răspuns:

Optiunea 2: Mere fierte in coaja + zeama lor
Se fierb cateva MERE, taiate felii, dar musai CU TOT CU COAJA, intr-un litru de apa (FARA ZAHAR)!
Cand merele s-au fiert, se pun in 2-3 borcanele de 400gr si deasupra se adauga zeama lor, in care au fiert.
Se consuma 1 borcanel pe zi, cam 1 mar sa fie, cu zeama din borcan. Se preferat dupa amiaza, dua ora 6, ca dimineata sa ai scaun.

Retine:
1. fara pic de zahar sau alti indulcitori
2. Musai merele sa aiba coaja si sa le manaci cu tot cu coaja
3. la urma sa bei tot lichidul din borcan

| Violleta2022 a răspuns:

Optiunea 3 - pentru digestie usoara: Chefir (Kefir)
Se bea dimineata pe stomacul gol si seara inainte de culcare, cate 100-150ml de kefir
Kefirul se poate cumpara gata pregatit, sau se poate face in casa, din lapte proaspat (de vaca sau capra) si bacteria de chefir, prin fermentatie.

https://doc.ro/......-sanatoasa

https://dr-catalin-luca.ro/......atate.html

https://www.csid.ro/......a-16958794

| WhiteLife a răspuns:

Ia un ceai laxativ, sau întreabă la farmacie și îți va recomanda ceva.

| mastadont a răspuns:

Cel mai simplu, du-te la farmacie și ia un laxativ. Într-o jumătate de oră o să rupi wc-ul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Să nu mai bei lapte, nu e pentru tine. Și nici brânză, iaurt, nimic, Adio de la ele.
2. Să nu îți fie rușine, că nu ai de ce.
3. Pentru constipație. Semințe de in. Fulgi de cereale. Tărâțe de ovăz, salată de varză. Fructe. Dimineața 1 l de apă. Apoi după 1 oră un măr + Oo pară + o banană.
4. Ceai yong kang pentru cură de slăbire. Ajută la scaun, poți face foarte bine după el.

| GouDidodino a răspuns:

Ceai Sveltaflor, o cana pe zi, nu exagera cu el ca o sa te muți in wc garantat

| RiciXR9 explică:

Ideea cu kefirul e mult mai bună. Vreau sa scap cat mai repede. Si Am luat ulei de ricin.