| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Bună seara, este cineva care se pricepe la deformatiile spatelui (scolioza, cifoza și lordoza) care poate sa îmi zică dacă am ceva, ofer poze pe (Facebook/Instagram), va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| deeeaqq a răspuns:

Nu e mai simplu să mergi la doctor decât să întrebi aici?

| DanielPH a răspuns:

Fugi la medicul de familie, daca la un medic specialist nu vrei. Asa aflii 100% daca ai vreo forma, fie ea cat de mica, dintre una din afectiunile de mai sus.
Stai drept si iti dai seama ce ai. Daca ai impresia ca s-a inclinat coloana intr-o parte, scolioza. Daca ai cocoasa(cifoza), se vede cand stai drept, ca nu prea poti sta. Iar daca ai lordoza, ai asa o impresie ca ai burta, iar coloana o ai parca adancita in corp, avand pieptul mai in fata si fundul mai spre exterior. Acum difera si nivelul respectivei afectiuni, poti sa ai ceva vizibil, un inceput, ori o mica deviere.
Asadar..la cabinet, sa elimini orice suspiciune.
Sanatate!