| Laurikkk a întrebat:

Buna seara, eu sufar de anxietate generalizată și uneori ma mai ia panica si din cauza covidului, cum ar fi acum. Eu mereu ma spăl pe mâini când ajung in casa și folosesc masca și dezinfectant regulat. Dar azi pur și simplu am uitat sa ma spăl pe mâini și am mâncat o rodie pe care am luat-o dintr-un Market fără mănuși, pe care cine știe cine a mai atins-o. E un exemplu ciudat poate dar de la asta m-a luat teama laughingAcum ma simt extrem de vinovata și panicata sa nu iau ceva... ce ma sfătuiți, sa iau ceva preventiv, suplimente, ceaiuri? In afara de a respecta măsurile pe care oricum le respect, dar azi nu știu ce s-a întâmplat. Credeți ca sunt așa și din cauza anxietății și ca sunt prea paranoica? Multumesc indiferent de răspunsuri, seara frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca iti iei tratamentul numai ai atacuri, nu am mai avut de ceva timp, dar clar am avut un atac puternic cand nu luam tratament si inca mai am frica de covid

| Laurikkk explică (pentru RAY):

Nu am ajuns chiar sa am atac dar e neliniștea aia...acum bag in seama orice reclama și îmi imaginez numai lucruri urate cu covidul... îmi joaca și mintea feste oricum

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Frica de orice. Nu trebuie sa-ti lasi mintea prada paranoiei. Posibil sa fi luat covid posibil sa nu. De la inceputul pandemiei M-am dezinfectat cu solutie de aia o singura data, dupa ce am avut contact cu o persoana despre care aveam convingerea ca are corona. Cu sapun si apa e normal sa te speli pe mani des, nu numai pentru corona ci de igiena.
Poate am/am avut corona poate nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laurikkk):

Daca nu ai atacuri de panica sau agorafobie înseamnă că ai fost diagnosticata greșit, anx gnr. vine la pachet in absolut toate cazurile agorafobia, atacurile de panica, de abia poți ieși din casă până la magazin tremuri din toate încheieturile ce ai tu e tulburare de anxietate, bnu anxietate generalizata care e foarte gravă și nu se poate vindeca fiind cronica.eu am studiat bolile psihice și pun cu botul pe labe orice psihiatru acreditat care nu știe să de a o diferențiere a unei boli psihice care se aseamănă cu alta.esti mai mult ipohondrică lucru specific anxietății așa am fost și eu când credeam că am mii de boli.

| Nirvanaaa a răspuns:

Aici intervine sistemul tău imunitar ca nu sta degeaba happy. Fii liniștita și nu te panica, iei contact cu fel de fel de suprafețe zilnic fără sa îți dai seama. Probabil frica ta de a contacta boala te face sa te stresezi excesiv, dar stai liniștita totul e bine. Respecta in continuare măsurile adoptate și încearcă sa te liniștești. Stresul nu duce la nimic bun, ba chiar scade sistemul imunitar sad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, esti așa din cauza anxietății cronice (generalizate) până la paranoia e cale lungă acolo vorbim de psihoze, schizofrenie tu in schimb ai o anxietate severa și foarte greu de tratat probabil ai și atacuri de panica și ești ipohondrică peste măsură as putea spune că suferi de prostie cronica, și eu am anxietate cronica și nu sunt așa speriat de orice. Covid este ca gripa noastră diferența e că la cei cu patologii cronice lasă sechele da nu la tine sistemul tau imunitar îl elimini a fara a lasă sechele. oricum de ceea ce îți e teama nu o sa scapi.

| Dana2103 a răspuns:

Nu te mai agita atat. Tot o sa mori intr o zi.

| 420canepa a răspuns:

Buna ziua, recomand Ulei CBD, este foarte bun pentru anxietate. Va poate ajuta sa treceti mai usor peste momentele de panica.