| Alecso563 a întrebat:

Buna seara grup, cum pot afla daca am hemoroizi? Pur si simplu sunt speriat si nu vreau comentarii urate..de cateva zile am scaune cu sange nu mult ce se vede pe hartia igienica, a fost o pauza de 2 zile cand imi revenisem din cauza ca am avut un scaun normal iar in aceasta seara iar am observat sange dar scaunul a fost tare..nu am dureri abdominale niciun altfel de durere...simt mancarimi si usturime dar asta presupun ca de la oxiuri pentru ca am avut de mic copil probleme..treaba cu sangele in scaun am mai observat-o si anul trecut cam tot in perioada asta daca nu ma insel..ma sperie tare ce anume se spune pe internet despre cancer si toate cele la spital sa ma duc e mai complicat deoarece nu sunt in tara.Dau funda, va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Te duci la medic. Nu te ajuta să citești păreri pe net, pentru că pot fi multe posibilități: poți avea o infecție la intestine, ulcer etc. Nu se pun diagnostice online, ci doar medicul le pune. Daca te duci la doctorul de familie, consultația e gratis și se va rezolva problema. Nu amâna, pentru că se poate agrava. In mod normal nu avem sânge in stomac sau intestine, deci e clar că problema ta e destul de grava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Nu trebuie sa fii speriat.
Diferenta dintre hemoroizi si fisuri anale este ca hemoroizii dor, iar fisurile anale produc senzatia de mancarime.

| Nonolita a răspuns:

Scaunele cu sange pot avea diferite cauze. Una din ele sunt hemoroizii. Dar sunt si altele si nu vreau sa te sperii. Indiferent de cauza, e nevoie sa mergi rapid la medic.

| Alecso563 explică (pentru Nonolita):

Momentan nu pot merge la medic pentru ca nu sunt in tara abia dupa sarbatori

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alecso563):

Si ce, acolo nu au medici? Saaaau... lucrezi cumva la negru? Intreaba si tu in jur, trebuie sa fie cineva care sa te poata ajuta cu limba.