| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.
Iau niste pastile ca sa pot sa dorm, se numesc "rispen" si vreau sa stiu daca creeaza dependenta si daca nu mai continui sa le iau am sa pot sa dorm?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rispenul nu este un sedativ, ci un antipsihotic care ti-a fost recomandat de psihiatru pentru a controla niste manifestari severe de boala psihica. El da dependenta, iar tratamentul este necesar pe perioade lungi, posibil pe toataviata pentru a nu permite exacerbarea simptomelor.

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Rispen NU da dependență doamna doctor si Da, este un sedativ din clasa antipsihoticelor. Se prescrie si in tulburări de somn, nu doar în forme severe de boala.