| MariaEElena0505 a întrebat:

Buna seara. Ideea este următoarea…din cauza anumitor lucruri, precum facultatea online, mi-am debusolat total orele de somn. Efectiv, invat pana la 3 dimineața, ma trezesc la 12. Și nu stiu cum as putea sa procedez ca sa adorm la 23-00 maxim. Pentru ca nu ma ia somnul. Ar fi o idee sa nu dorm o noapte ca sa pot adormi noaptea viitoare la o ora acceptabila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-ai dat peste cap ciclul circadian, dar se poate rearanja totul, cu putin efort.
Scularea la 6-7 dimineata zilnic, ca la ora 9-10 seara sa fii in pat so sa dormi.
Iti trebuie max 1 saptamana si iti schimbi ritmul, intr-unul nromal si sanatos, unde permiti serotoninei si melatoninei, sa se produca (fiindca se produc numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea).

Poti merge la culcare in prima noapte la 12 cel mai tarziu, dar te scoli la 7 dimineata si te apuci de invatat.
A doua noapte te culci la 11 si te scoli la 6
A 3-a zi te culci la 10 si te scoli la 6 dimineata. in felul asta ai creierul super-odihnit si apt sa asimileze. de 2 ori mai usor si mai bine, toata materia.

| MariaEElena0505 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult. Da. Este o idee foarte buna. ‘) Efectiv nu mai știam ce sa fac. ‘)) Mulțumesc încă odată.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Iti ajustezi noapte de noapte ora de culcare, mai devreme intotdeauna si automat ora de sculare o devansezei, dar fara sa dori pana la 10, ca nu rezolvi nimic.
Sculandu-te la 10 ziua, tinzi sa te culci iarasi noaptea tarziu... dar daca te trezesti la 6-7 dimineata, seara la 9 esti rupta si adormi usor.

| MariaEElena0505 explică (pentru Violleta2022):

Da. Exact. Chiar dacă m-as forța in prima zi sa ma trezesc la 6-7 dimineața..pentru ca nu cred ca as reuși sa adorm pana in 12. Însă chiar îmi doresc sa-mi revin cu orele de somn. ‘)

17 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, tu ti ai dereglat somnul, de ce nu incerci somn control, sau optisomn? Poti lua si melatonină care te ajută sa dormi si sa te trezesti odihnită, ce varsta ai? Sau un masaj de relaxare ar face minuni ai adormii instant.

| MariaEElena0505 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu vreau sa merg pe pastile. ‘)) Este un somn dereglat din cauza faptului ca invat pana târziu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MariaEElena0505):

O solutie ar fi reflexoterapia sa i ti echilibreze somnul dar sedintele sunt de durată si costă, daca ai bani programeaza te si fă macar 10 sedinte te va "ușura" de 500 lei, ai banii? Ce varsta ai?

| MariaEElena0505 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt chiar atât de rau. ‘))) Am 22 de ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, să sari peste o noapte e o idee bună. Dar mai trebuie să adaugi mișcare.

| MariaEElena0505 explică (pentru sadrian46):

Da. Este o idee buna mișcarea. ‘)) Din pacate, doar in casa am cum. Sau in cel mai bun caz in curte. Sunt in izolare momentan, din pacate.

| UserRo10 a răspuns:

Stiu exact prin ce treci. Ai nevoie de 3-4 zile de acomodare. Eu am depus mult efort fizic duminica si m-am obosit pentru a dormi linistit. Dupa m-am culcat fortat la 22:00-23:00 si in scurt timp mi-am refacut un orar cat de cat sanatos

| MariaEElena0505 explică (pentru UserRo10):

Uff. Mersi mult pentru răspuns. ‘)

| sadrian46 a răspuns (pentru UserRo10):

Da, și asta este o modalitate. Te pui în pat la ora 22.00 și închizi ochii. Deprivarea senzorială este interpretată de către corp ca un somn.

| MariaEElena0505 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc mult. ‘)

Răspuns utilizator avertizat
| G510 a răspuns:

Poți încerca melatonina. Nu dă dependență și nu are alte efecte adverse. Se folosește și atunci când călătorești pe altă parte a globului și trebuie să te obișnuiești cu un alt fus orar.
Iei 1-2 pastile cu 1 oră înainte să te culci. Îți faci un ceai și citești cevaaaaa. Ioi ce bine sună crying(. Te înțeleg complet, și mie mi s-a dereglat somnul de când cu faculta online. Baftă!

| MariaEElena0505 explică (pentru G510):

Da. Dar nu vreau sa depind de pastile. ‘)) Dacă exista orice alta soluție, in afara de aceasta, o voi încerca.