| andreicena2 a întrebat:

Bună seara!

În 2016 septembrie am fost operat de chist pilonidal. Operația a fost lăsată semi-deschisă, a fost făcută "cum trebuie", a fost excizie, recuperare 3 luni.

În 2018 octombrie a recidivat, astfel m-am operat a doua oară. Operația a fost mai complexă față de prima, doctorul a spus că mi-a scos toate impuritățile de acolo și că nu va mai recidiva.

Iar acum, iar cred că îmi recidivează, iar mi-a ieșit un mic chist (de 4 zile îl simt) și când mă apăs ușor, doare puțin. Încă nu puroiază.

Oameni buni, eu am admitere acum în ianuarie și chiar nu vreau să o ratez. Nu știu ce să fac ca să scap de pacostea asta pentru totdeauna pentru a nu mai recidiva. Nu pot să îmi fac tot la 1 an 2 operații și să mă recuperez 3 luni. Nu pot ține cumva sub control această problemă ca să nu tot evolueze? Sunt disperat. Vă rog să mă ajutați.

Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai ai eliminat factorii de risc si respectat recomandarile medicului?
Mi se pare deja prea mult sa ajungi la 3 a interventie in 2ani.

| andreicena2 explică (pentru alina2k18):

Bună seara!

Singura recomandare a medicului a fost să mă epilez în acea zonă.

| alina2k18 a răspuns (pentru andreicena2):

Vezi ca si obezitatea e un factor de risc si sedentarismul, fa miscare mai multa si mentine o igiena stricta : schimba lenjeria si de 2 ori pe zi, spalare cu sapun antibacterian tot de 2 ori pe zi, fara haine stramte si cat nu esti nevoit nu sta jos pe scaun [ da imi imaginez ca e greu... ].
Du-te la control la un alt medic si intereseaza-te si de epilarea definitiva cu laser strict in zona aia.

| andreicena2 explică (pentru alina2k18):

Am 1,78m și 68 kg în momentul actual. Obez nu sunt deloc. Fac sport de 5 ori pe săptămână. Voi fi mult mai atent la igienă de acum înainte.

Mulțumesc!

| Alexanderbass a răspuns (pentru andreicena2):

Salut din 2019 până acum a mai recidivat? Cum esti acum?