| TnyBZ a întrebat:

In primul rand, daca va deranjeaza cuvintele scarboase, va recomand sa nu cititi!
De aproximativ 1 an, am o problema. Am o flegma in gat ce mi se scurge din nas. Aceasta este de culoare alba, si o am incontinuu, de dimineata pana seara in gat, iar de asemenea am si in nas aceeasi chestie, iar atunci cand imi suflu nasul, am exact aceeasi chestie pe servetel, ca si ce scot pe gat. Am incercat prima oara, acum cateva luni, un tratament cu Aerius si Nasonex, crezand ca este o alergie (recomandat de medic ORL-ist), dupa, am urmat un tratament pentru reflux gastric, cu Controloc, iar cu 2 saptamani in urma, am urmat un tratament cu tinctura de propolis(imi turnam cate 8 picaturi pe zi direct pe nas 2 seara, 2 dimineata, pe fiecare nara), si nu mi-a trecut cu absolut nimic
Iar nici un doctor nu mi-a dat un diagnostic clar, decat incercari de tratamente. Nu stiu ce sa mai fac, nu ii gasesc solutie. Este extrem de deranjant, deoarece o am mereu in gat, si ma abtin cu greu cand nu pot sa o expectorez, si ma deranjeaza cand fac sport, pentru ca ma incomodeaza la respiratie, iar uneori imi provoaca greata pentru ca o simt in gat acolo, curgand din nas. Ce imi recomandati sa fac, ce credeti ca e, deja m-am saturat de chestia asta. Mentionez ca am 17 ani, fumez de 2 ani, m-am lasat si de tigari o perioada lunga, crezand ca e de la tigari, si tot nu mi-a trecut. Chestia asta mi-a ramas de la o raceala puternica ce m-a tinut vreo luna, iar atunci aveam tuse foarte puternica, de ma sufocam noaptea in somn de la tuse, iar atunci, ca diagnostic am avut pneumonie interstitiala. Va multumesc mult, si imi cer scuze daca v-am provocat scarba, dar am vrut sa ma explic cat mai usor, poate-poate, gasesc vrei solutie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

In cazul tau ar fi necesar o investigatie de specialitate aprofundata: analiza secretiilor (pentru a afla originea tesuturilor precum si eventualele bacterii care provoaca iritatia mucoaselor, dar poate si analiza laparoscopica si de TBC.
Asemenea investigatii se pot face la clinici ORL si/sau de TBC.
Medicul de familie va trebui sa-ti faca bilet de trimitere pentru investigatii.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Eu iti recomand doua lucruri. Primul lucru este acela sa iti faci un exudat faringian si unul nazal. Al doilea lucru pe care ti-l recomand sa il faci este sa iei legatura cu un medic pneumolog care s-ar putea sa iti dea de capat problemelor tale si care ti-ar putea face un examen de sputa. Nu uita de exudate (faringian si nazal) deoarece este foarte important sa vedem daca nu cumva exista ceva stafilococi/bacterii si/sau alte microorganisme care sa dea aceste simptome.

| TnyBZ explică (pentru iulian1302):

Am uitat sa mentionez. Exudate am facut, probe la ceea ce scuip am facut, de asemenea, si nimic in neregula.

| BigBadWolff a răspuns:

Du-te la medicul de familie vorbeste despre aceata problema si sa-ti faca un bilet de trimitere pentru ORL si dupa du-te la un pleomolog sa vezi daca nu e de la plamani si nu uitra sa duci niste probe din acea secretie si la un laborator. Sanatate si mulT succes in tratarea acesteia.