| johnnyro a întrebat:

Buna seara,
In urma cu cateva minute mi-au aparut niste pete rosii pe corp. Sunt putin umflate, nu simt mancarime si au aparut dintr-o data.
Atasat, o foto: http://imageshack.us/photo/my-images/809/20111218200654. jpg/
Posibile explicatii?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca asa s-a intamplat, ar putea fi vorba despre o dermatita alergica de contact in care caz poti sa identifici cauza si s-o elimini(spre exemplu, poate fi un produs folosit la igiena personala ). Oricum, n-ar strica o vizita la alergolog --- se pricepe mai bine ca noi la chestii din astea!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Par asemanatoare unei alergii cutanate dar lipseste mancarimea --- compara si tu cu ceea ce vezi aici : http://pozemedicale.org/Boli_de_Piele/Alergii_cutanate_poze.html

Asteapta pana maine --- pot sa dispara sau pot sa apara si alte simptome.

| johnnyro explică (pentru alessia5158):

Am luat Claritine, s-au retras umflaturile, a ramas doar locul rosu. Intr-adevar semanau cu foto din dreapta din link-ul trimis.

| alessia5158 a răspuns (pentru johnnyro):

Daca asa s-a intamplat, ar putea fi vorba despre o dermatita alergica de contact in care caz poti sa identifici cauza si s-o elimini(spre exemplu, poate fi un produs folosit la igiena personala ). Oricum, n-ar strica o vizita la alergolog --- se pricepe mai bine ca noi la chestii din astea!

| Pacala95 a răspuns:

Ai facut bolile copilariei toate? Daca imi aduc aminte bine la pojar(care nu e acelasi lucru cu varicela) apar pete rosii pe corp fara mancarimi, s-ar putea sa fi facut astabig grin