| Hellofriends a întrebat:

Bună seara! În urmă cu o săptămână am întreținut relații sexuale cu prietenul meu. La început am făcut-o fără protecție, dar mai apoi şi-a pus prezervativ. Şi nu a perminat în interiorul meu, nici cu prezervativ. Însă menstruația mi-a întârziat 6 zile. Țin să menționez că am un program dereglat, adorm la 5Am şi mă trezesc la ora 14, iar luni am dormit de la 5AM până la 7AM şi de la ora 16 până la ora 17:30. Vă rog să îmi spuneți dacă există riscul să fiu însărcinată!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti-a venit, chiar si cu intarziere, atunci probabilitatea este foarte mica. Doar atunci trebuie sa-ti faci griji, daca urmatoarea nu-ti va veni si va intarzia peste 2 saptamani, cand va trebui sa-ti faci un test de sarcina...

| Hellofriends explică (pentru Bula):

Încă nu a venit... sunt îngrijorată. Poate fii vorba şi despre vreo infecție?

| Bula a răspuns (pentru Hellofriends):

Pot fi multe cauze: dereglari hormonale, stres, infectie, rana etc.
Sa-ti faci griji doar daca intarzierea va fi mai lunga de 3-4 saptamani. Atunci fa un test de sarcina sau mergi la un control ginecologic, care te poate lamuri.

| JustmeV a răspuns:

Cumperi un test de sacrina de la farmacie, aflii raspunsul si poti sa stai linistita. Maxim 15 lei.

| Hellofriends explică (pentru JustmeV):

Mulțumesc pentru răspunsuri!

| Violleta2022 a răspuns:

Bineninteles ca exista riscul de sarcina, atat vreme cat ai intretinut relatii sexuale neprotejate, chiar daca nu a eja culat in vagin, intotdeana ramane sperma pe teava, mai ales cand sunt mai multe partide de sex consecutive.
Singura conditie fiind ca si tu sa fii in perioada fertila si sarcina se prinde imediat.

Fa un test de sarcina la 21 de zile dupa ultimul contact sexual, ca sa fii sigura daca esti, ori nu insarcinata.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Exista si acel risc sad dar poate fi si o intarziere fireasca, mult mai probabil

| Hellofriends explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sper, dar numărul zilelor este deja destul de mare, nu mi s-a mai întâmplat asta sad

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Hellofriends):

Cate zile? cu un test de sarcina ai incercat sa afli?