| Elenachelu a întrebat:

Buna seara.
In urma cu o saptamana medicul meu mi-a montat un sterilet...un pic cam dureros la montare dar nimic insuportabil. Dupa cateva zile a inceput o usoara sangerare fara dureri....este normal?
De mentionat faptul ca la cel precedent nu am avut nici dureri la montare, nici sangerari.
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi inapoi la medic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nimeni nu stie decat medicul ginecolog, poate ai o reactie adversa la acest sterilet, ce varsta ai? Sanatate multa.

| Violleta2022 a răspuns:

Unde ti-a montat steriletul?
Intrauterin sau in brat?
Posibil sa fie montat gresit sau sa fie defect steriletul.

Eu am avut Implanon montat in brat si dupa 1 luna de zile am inceput sa am sangerari vaginale severe, care nu s-au mai oprit decat dupa 3 luni de zile, cand mi-au scos implantul din brat, fiindca era defect, elimiand doze foarte mari de hormoni. Dupa aceea, timp de 10 ani am avut numai probleme hormonale. Nu as recomanda un implant cu hormoni nimanui!
https://shvic.org.au/for-you/contraception/contraceptive-implant-implanon

| doctorandus a răspuns:

Discuta cu medicul, ce stim noi.

| Brizbriz a răspuns:

Mergi la ALT medic, ala la care ai fost foarte probabil ca e pe dinafara

| Elenachelu explică (pentru Brizbriz):

Este un medic foarte bun si renumit cu el am si nascut in urma cu 10 ani doar ca de data asta...
Multumesc

| RxTx a răspuns (pentru Elenachelu):

Si eu sunt un medic foarte bun foarte renumit am forma in Anglia am firma in elvetia am persoana fizica autorizata in Grecia am avut firma si in România sunt chemat prin multe țări fac operații aproape zilnic zic in medie pentru ca existau perioade in care faceam 4 pacienti in 24 ore si perioade in care nu aveam nici un client.

Eu sunt medic de fiare cu cusrsuri scoli in america elvetia Grecia israel... românia facutati si alte cursuri si vreo 20 de ani de munca experienta zilnica

Să iti zic cum stă treaba până si oamnenii renumiți fac greșeli
de exemplu eu reaparam dez niste lucruri care costau si 1 milion de euro
dar intr-o zi nu am fost atent si am uitat să setez ceva si era gata gata să ia foc un echipament care costa 1 milion de euro
s-a incins a scos fum in fața mea
dupa 20 de ani de expeeriența

Am prieteni medici de oameni medici dentisti pentru ca eu mai repar si echopanete tehnica medicala
si imi spun că si ei gresesc că nu exită om care sa nu greseasca
dar importat este să nu isi dea seama clientul ca s-a intamplat o greseala
si mai important este sa nu ajunga sa repare altul greseala
cel mai importat este sa repare tot ei greseala.
toti suntem oameni si nu avem cum sa nu gresim

De exemplu o data a venit un ministru la mine să ii recuperez datele eu ma ocupam cu recuperari de date si chiar faceam 4 clienti fericiti / zi dar in acel moment am miscat mâna geresit a zburat magnetul din hdd pe platane si sua dus datele iar omul acea o conferinta internationala a doua zi bazanduse pe datele de pe acel hddd si -am spus eu sa vorbesca acolo ca sunt prea multi oameni pe planeta si sa se implementeze meritocratia că oricum nu mai avea nici un discurs.

Ținând cont că eu reparam 4 hdd-uri / zi si recuperam datele de pe ele de ani de zile iti dai seama ce experiuenta indelungata aveam
intr-o zi vine un cântăreț la mine pe care il stimez si il respect extraordinar de mult. care până la urmă a murit si cred că și din cauza acestei supărări. Desfac eu HDD-ul să iau platanele pentru ca era ars motorasul să le pun in alt hdd si fac o greseala si pierd toate datele intr-o secunda.

Nu ai cum să nu greșești poate câte o dată fără să îti deai seama
Uite intr-o zi era să dau foc la 300 tone de spirt
Cer la un client un prelungitor de 380v il inșiră peste 100 metri de europaleti care erau pusi lâncă alți europaleti cu sticle de spirt pline.
bagă clientul prelungitorul pus la dispozitie de el propietatea lui in priza
si incepe sa se incinga cablul de la el până la mine
si coate fum si face spume si tot se incinge si se topeste in fata mea izolatia de pe acel cablu
strig eu la el stinge stinge opreste opreste curentul
prostanacul dracului incult si dobitoc zice lasă-l felicitări vreau să văd cum merge compresorul
ferlicitări felicitări mă bucur că ați reușit să faceți să funcționeze compresorul.
pentru că eu reparam un compresor
cablul incepe să topescă din sticlele de spirt
plasticul de pe firul de curent devenise lichid ca si laptepte
nu mai era prelungitor ci erau niste fire care sfaâiau si blobroseau in sticlele in plasticul sticlelor de spirt mai era putin să le găurescă si să ajungă la lichid
mă ridic eu care am 130Kg alerg care nu am mai alergat in ultimii 20 de ani niciodata
alerg 100 metri in câteva secunde de frică
sar pe siguranță norocul meu că omul nu avea ușa de la panoul de siguranțe si opresc curentul in ultima secunda inainte sa ia foc.

O dată am dat foc la 9 tone de grâu cu un uscător de cereale eram in Grecia lucram la o frima ca si electrician se infundă un senzor eu astia ma tot stresau ca iei perid 3000 euro / ora si că ei imi ofera mie 1 ora sa repar acel uscător si nu m-au lăsat să fac toate verificările toate problele
si cineva inaintea mea ștrapase un senzor de vid care trebuia să isi dea seama că se invârte un ventilator gigantic pentru că acesta fusese defecțiunea inițială
eu dau drumu la uscătorul mobil de cereale
acel motor care ar fi trebuit să sufle aer nu se invârtea si din cauza acesta că umblase altii si legase pe direct inaijntea mea a luat foc grâul dar a fost din vina mea pentru că eu ar fi trebuit să fac toate verificările.
Și eu până în acel moment doar in ultimile 2 săptămâni reparasem 14 uscătoare mobile de cereale.
Așa că ceva experiența aveam eram cel mai renumit din toată Grecia pe reparația acestor tipuri de echipamente cred că eram singurul din țara respectivă care aveam voie să intrervin asupra părților electrice electronice ale acelor echioamente și ele sa rămână in continuare in perioada de garanție.

Așa că și experții mai greșesc câte o dată

| Floridori a răspuns:

Este destul de comun si normal sa existe sangerari usoare cateva zile dupa montarea steriletului. Daca nu prezinti alte simptome, nu ar trebui sa existe motive de ingrijorare.

In orice caz, daca sangerarile intermenstruale persista, se asteapta cateva luni (de regula 6), timp in care vei fi monitorizata de medicul tau si in functie de concluzii, se decide pastrarea sau extragerea steriletului.

Daca prezinti si alte simptome precum dureri, intepaturi, sangerari abundente, disconfort in timpul actului sexual, febra, secretii sau sangerari cu miros neplacut etc., atunci ar fi cazul sa mergi de urgenta la medic.

Multa sanatate!

| Vântulalb a răspuns:

Inapoi la medic cat mai repede. Poate te-a ranit deja. Poate e alta problema mai grava.