| vmalex21 a întrebat:

Buna Seara.Incep prin a descrie pe scurt o problema.Am cateva plombe din compozit(albe)pe masele si sunt destul de maricele.In ciuda unei igiene riguroase apar carii secundare la 2-3 ani.Ma gandesc serios sa recurg la inlayuri(ca sa nu ajung la coronite)am inteles ca sunt 2 variante, din aur sau ceramica.Are cineva asa ceva? Aveti habar cam care ar fi preturile aproximative pentru asa ceva in Romania? Am fost aici la 2 dentisti, prima mi-a recomandat ceramica deoarece este estetica iar a doua aurul deoarece sunt rezistente si ceva mai ieftine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Am avut eu, dar din compozit pe o masea facut in laborator, mi-a cazut de 2 ori in 5-6 ani laughing adevarat ca in timp ce mestecam gumawinking
Din pacate eu am facut infectie la maseaua aia pe canal, deci cu o singura masea am cheltuit peste 2000 lei plus dureri...
Da, stiu, imi puneam implant smecher de banii aia dar nah...
Inlayurile sunt aproape la fel de scumpe ca si coronitele, ajung si la 1000 lei.
Din aur da, its the best dar NU e estetic...
Ia-ti un irigator bucal ca sa ai o igiena si mai riguroasa, periuta si ata dentara nu fac totul ca sigur nu le folosesti dupa fiecare masawinking