| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, la sfarsitul lunii iulie a anului trecut, am suferit o lovitura la nivelul capului, in urma unei sarituri in bazinul unui strand, nivelul apei din bazin fiind mai mic decat inaltimea pe care o am, m-am izbit fix de fundul lui, am avut amnezie timp de vreo 2 minute si vedeam cam neclar totul, dupa ce mi am revenit, fiind speriat am hotarat sa nu merg la un medic imediat dupa, am zis ca e doar o banala lovitura, ceea ce s-a dovedit a nu fi asa dupa vreo luna si ceva cand am inceput sa am tot felul de stari proaste, letargie, ameteli, dureri de cap, sensibilitate la zgomote, amorteli ale mainilor, picioarelor, ma simteam viu doar pe jumatate... In perioada respectiva eram plecat sa lucrez intr-o alta tara, din cauza starilor mi am lasat job-ul si am venit acasa sa vad ce e cu mine, am facut toate analizele la sange, urina, rmn-ul, urmat de vizita la neurolog din care a rezultat ca n am nimic, ba chiar mi s-a spus ca nu exista nicio reperscursiune din cauza acelei lovituri si ca sunt perfect sanatos, mi s-a dat un tratament pe baza de plante ca sa mi mai amelioreze starile, cu toate ca si acum simt ca nu sunt cum eram inainte si continui sa am dureri de cap, ameteli, uneori confuzie, plus ca seara imi vine greu sa dorm si am impresia ca nu mi se oxigeneaza creierul cum trebuie si respir greu... Intrebarea mea este daca exista riscul unui hematom/tumoare chiar si dupa atata timp, sau daca sunt pe duca? Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| uptowngirl a răspuns:

Salut. Iti recomand sa consulti alt medic. Se poate ca medicului care ti-a citit RMN sa ii fi scapat ceva. Nu e ca si cum ei nu pot gresi. Daca spui ca starile de ameteala continua si ai impresia ca ceva nu e in regula cu tine, exista o sansa destul de buna ca ceva sa nu fie in regula cu tine (fie ca e orepercursiune a loviturii, fie o lipsa de alimentatie sanatoasa, fie stari de anxietate accentuata, etc).

| Jhonny1998 a răspuns (pentru uptowngirl):

Da, e destul de posibil si asta, am consultat cativa doctori si toti mi au zis ca sunt ok, pana la urma n am decat sa ma resemnez cu starile astea nasoale pe care le am pentru ca se pare ca nu exista nici boala, nici remediu pentru ele laughing...In orice caz o sa iau in considerare si sfatul tau... Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate e mai mult sperietura, si mai putin ceva fizic.
Frica ca iti poti pierde cunostinta, si sa nu mai poti face nimic.
Si te panichezi cand te gandesti la momentul ala si faci un atac de panica, cu simptome placebo.
Daca zici ca medicu a zis ca nu ai nimic nici cu rmn.

| Jhonny1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, m-am gandit eu ca s ar putea sa fie si asta... Acum cine stie, poate va trece cu timpul. Merci mult, uneori si o vorba din asta incurajatoare ajuta!