| CRS69 a întrebat:

Buna seara... mai devreme m`am taiat intr-un cutit rana are cam 2-3 cm si e putin adanca... am spalat rana cu apa oxigenata si dupa cu betadina si am bandajat cu comprese sterile, ce pot face sa nu ma duc la spital sa ma coasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Speram ca ai spalat rana si cu apa rece, de eventuale mizerii. happy
Daca da, atunci sa ai grija sa nu fie compresa prea stransa (doar sa acopere si sa fereasca rana) si sa-l schimbi zilnic pana la vindecarea ranii.
La schimbarea pansamentului repeti dezinfectarea de fiecare data.

Urmareste sa nu se infecteze, sa faca puroi, caz in care trebuie mers la medic.

| Marlene123 a răspuns:

Exact asa am patit si eu acum o luna, dar cu un cutit foarte ascutit. Am fost la farmacie si am intrebat farmacista daca crede ca e cazul sa merg la spital sau sa-mi recomande ea ceva. Mi-a zis ca nu..cum sa merg la spital la urgente pentru o taietura. Si mi-a dat bedadine, baneocin, comprese si am cerut si niste plasturi. In 3-4 saptamani s-a inchis rana. Am avut grija de ea in fiecare zi. Sper ca te-am ajutat.