| batranulcrstinel a întrebat:

Buna seara, mama mea și-a făcut analizele și i-au iesit leucocite mărite și globule rosii mai mici, este ceva grav? Spune ca o doare între ochi de o saptamana, presupune ca are sinuzita
VA LAS O POZA CU REZULTATELE ANALIZELOR https://imgur.com/a/u5zvr9D

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Nu te îngrijora! Mama ta are o infecție urinară și trebuie să facă o urocultură cu antibiogramă apoi va primi un antibiotic pentru 5 - 7 zile și se va face bine! Sinuzită e posibil să aibă însă acum e ascunsă după această infecție. Trebuie infecția tratată apoi refăcute analizele și vedem ce mai apare. Pt. sinuzita poate lua pe urmă un alt antibiotic însă cu o pauză între ele fiindcă nu trebuie slăbit sistemul imunitar. Până atunci poate încerca acasă inhalații de apă cu sare de mare (apă într-o cratiță mare unde pune niște sare de mare și cu un prosop pe cap trage aburul acela pe nas ce vine prin clocotirea apei). Poate pune și câteva picături de ulei de mentă. Atenție! După aceste inhalații nu are voie afară sau în curentul geamurilor deschise fiindcă astea favorizează durerea. O căciulă trasă pe frunte și somnic de voie, să-și recapete puterile, alături de ceai de mentă cu lămâie multă și puțină miere. Te rog, când mai pui poze, fă-le clare și toată foaia fiindcă trebuie să facem corelații între parametri și nu sunt toți citibili. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat