| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut o parte din analizele care mi le-a dat sa le fac medicul ginecolog dar mai am de facut si mai dureaza pana merg cu rezultatele, dar ceea ce va pot spune este ca o parte din rezultate le mai inteleg si eu dar ureeaplasma+micoplasma nu stiu ce inseamna la rezultat absent. La testul Papanicolau; flora microbiana saprofita. Descriere citologica :moderat fond inflamator acut si hemoragic. Celuraritete de aspect normal.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ureeaplasma si micoplasma sunt niste microbi care dau infectii. Absent inseamna ca nu-i ai, deci e bine.
In rest, inseamna ca celulele colului arata bine, sunt normale, nu au modificari canceroase sau precanceroase. Ai o inflamatie acuta, probabil cu germeni banali. Acestia ajung in tractul genital cel mai adesea din intestin, in perioadele de constipatie. Nu e nimic grav in acel rezultat, stai linistita.