| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara
O sa un o întrebare care cred că va șoca multe persoane dar de când am auzit acest lucru mai devreme tot SATU si ma gândesc că este imposibil asa ceva deci refer sa întreb și aici să aflu dacă este adevărat
Vorbeam cu o prietena care dintr-o data mi-a spus că cică ar exista o injecție care se folosește pe nou născuți in spitale in cazul in care au probleme grave de sănătate
Cică dacă naști un copil cu malformații care risca sa se chinuie te întreba dacă vrei sa îl păstrezi sau nu si dacă nu îl injectează si moarte
Sincer nu cred ca exista asa ceva nu pot aă îmi imaginez ca cineva poate omorâ un Bebeluș

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Alte legende

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca nu exista asa ceva. Asta inseamna omor calificat si faci puscarie 20-30 de ani, pentru asa ceva.

| Wr3nch a răspuns:

Asta e ca aia cu ambulanta neagra care rapea copii. legenda urbana si atat.

| Catrice a răspuns:

Se face un test la făt la o anume vârsta ca sa depisteze anumite malformații și dacă iese pozitiv mama decide dacă face avort.

| alina2k18 a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| Werrich a răspuns (pentru alina2k18):

Există, se numește injecție salină.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, exista, in serialul "Man in the High Castle" unde nazistii au castigat razboiul

in rest, cum te simti dupa ce fatuca aia
SI-A BATUT JOC DE TINE, SI TU AI PUS BOTUL?!?

| Werrich a răspuns:

Am citit despre asta, este injecție cu o soluție care cauzează decesul nou-născutului. Se folosește ca metoda în caz ca se depășise perioada permisa pentru avort. După ce este injectat este lăsat sa moară.

| Anuket a răspuns:

La noi nu știu dacă se practică, dar da, există eutanasierea celor în stadii terminale chiar și la copii.

| NonZarek a răspuns:

Nu exista asa ceva, odată ce o mama a născut bebelușul, este considerat om, ființă umana, iar uciderea lui indiferent ce probleme ar avea, va fi sancționată corespunzător legii. Pe scurt, se numește crima.

Avortul în schimb, nu este cum crezi tu, avortul se face la un anumit timp, când fătul nu este dezvoltat, pe înțelesul tuturor, când nu este încă om, atunci se face avort. Nefiind om, nu simte nu gândește, deci avortul nu este crima și nu se poate numi ucidere.
Iar mama dacă sa spunem l ar naște și nu îl dorește, este dat în plasament.
CE ai spus tu e dosr un zvon tipic satelor și nu numai.

| Refresh0 a răspuns (pentru NonZarek):

Absolut toate mamele sincere simt o vină cumplită după avort. Această vină vine din cauza unui lucru bun? Nicidecum. Ci conștiința te condamnă. Conștiința (sau cugetul) este pus de Creatorul nostru pentru a ne arata ce este bine și ce este rău. Dacă Dumnezeu prin conștiință condamna crima prin avort cine ești sau oricine altcineva să te impotrivesti unui Dumnezeu extraordinar. Lasă-mă te rog să îți explic în câteva cuvinte cât e de extraordinar. Hai să privim puțin spre mărețul cer. Cel mai îndepărtat lucru vizibil cu ochiul liber este Andromeda. Știi ce este Andromeda? Este o galaxie. Vezi tu? Soarele nostru care luminează Pământul are un diametru de 1.392.000 km. Pământul, care în comparație cu noi este imens, are un diametru de doar 12.742 km. Iar acum, acest soare este o stea în galaxia Calea Lactee. Știi câte stele sunt în Calea Lactee? 300 de miliarde. Acum să reluăm: noi, niște pământeni mici, pământul imens, Soarele mult mai imens și totuși doar o stea pe lângă alte 300 de miliarde. Și Andromeda este o galaxie cu 1000 de miliarde de stele. Toate străluceșc împreună neîncetat. Aceasta, prietene, este definiția minunii. Dumnezeu este infinit de vast, iar acesta este tabloul Lui. Noi pictăm cu pensule, El pictează cu miliarde de stele și galaxii. Și El, Însuși Dumnezeul acesta, îmi cunoaște numele. Mie un amărât și un nimic. Și îți știe și ție numele. Dumnezeul a miliarde de stele ne știe numele noastre. Ba chiar mai mult. Nu doar că ne știe numele, dar El dorește să se descopere fiecăruia. Auzi?! Însuși Dumnezeu vrea ca noi să Îl cunoaștem. Și cum altfel cunoști pe cineva decât din vorbele, acțiunile și cuvintele lui? De aceea El a scris Biblia pentru a Se face cunoscut ție, mie și tuturor celor care îsi doresc o viață împlinită și fericită. Îți las un link pentru un format electronic, dar recomand să o cauți în format fizic. https://biblia.resursecrestine.ro

| Refresh0 a răspuns:

Nu poți sa iti imaginezi ca cineva poate omorî un Bebeluș? Milioane de bebeluși sunt omorâți zi de zi prin avort. Nu fi atât de mirat.