| whatisthis19 a întrebat:

Bună seara! Pai daca fumatul si alcoolul nu sunt sanatoase atunci de ce se mai fabrică?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Creeaza dependenta, deci vor fi intotdeauna consumatori.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că a existat în urmă cu peste 90 de ani, prohibiție la alcool în SUA, un experiment eșuat, care a făcut ca să existe o contrabandă, asemenea cu drogurile în ziua de azi.
De atunci, s-a hotărât să se pună accize, taxe mărite, dar să se permită producția și comercializarea legal a produselor alcoolice.
Referitor la produsele din tutun, în ultimii 20-25 de ani a început o campanie din ce în ce mai agresivă privind produsele din tutun și o interzicere a consumului în spații publice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă există un obicei al consumului lor, care nu poate fi interzis. a încercat USA cu o lege a prohibiției, interdicției la alcol, dar nu a reușit. Sunt țări musulmane, Arabia Saudită de exemplu unde consumul de alcool este interzis.

| anonimg a răspuns:

Este la fel ca și jocurile de noroc, păcănelele și altele de felul acesta: aduc bani la bugetul statului.
Substanțele interzise ar aduce și mai mulți bani; dar dacă acestea ar fi fost îngăduite, imaginează-ți state întregi care ar dispărea de pe hartă peste noapte.

| lpavel a răspuns:

90% din alimentele prefabricate NU sunt sanatoase, sucurile aciduloase nu sunt sanatoase, cele mai daunatoare sunt cele de tip cola si totusi se mai fabrica si cat de populare sunt... laughing in ziua de azi aproape nimic nu e sanatos ce cumperi!

| Zuzu1991 a răspuns:

Pentru ca NU pot fi scoase
ai pus o intrebare foarte buna, dar din pacate are un raspuns dovedit negru pe alb de istorie, numit prohibitia:
https://ro.wikipedia.org/......e_Americii

daca in ziua de azi drogurile de mare risc nu sunt deloc usor de produs, transportat, etc. alcool-ul e la capatul celalalt, este FOARTE usor de produs, iti trebuie numai ceva fermentat si o solutie de distilare, iar "ceva" fermentat poate sa fie: cartofi, zarzare, prune, chiar pasta de dinti, etc. totul foarte usor de amplificat cu zahar
asa ca, in momentul in care s-a introdus prohibitia, efectiv in cateva luni criminalitatea si gangsterii au crescut ENORM, pentru ca se faceau bani seriosi usor si fara probleme din vanzarea pe sub mana a alcool-ului si apoi au inceput sa se omoare intre ei (gangsterii) pentru teritoriu si alte cioace

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru ca alcoolul in cantitati mici e inofensiv si chiar benefic. Iar tigarile sunt periculoase daca fumezi mai mult de un pachet odata la cateva luni. Deci nu sunt de vina autoritatile ca le lasa pe piata ci e de vina consumatorul ca nu stie sa le consume cu masura.
La fel ca si alimentele procesate. De ex daca mananci o ciocolata nu se intampla nimic. Daca mananci 2 ciocolate pe zi in cateva luni sau ani o sa devii obez, o sa ai diabet (probabil), o sa faci complicatii si o sa mori (si se vehiculeaza ca poti face si cancer de la prea mult zahar). Si nu sunt de vina autoritatile ca nu interzic ciocolata.
La fel ca si nurofenul. Daca iei unul s-ar putea sa te simti mai bine. Daca iei 50 deodata s-ar putea sa mori. Si iarasi este vina ta

| Panamax a răspuns (pentru Furnicuta000):

Furnicuto lasa-te de bautura.
Alcoolul este bun doar ca dezinfectant, iar tigarile deloc.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Panamax):

De alcool si de tigari nu ma ating ca nu imi plac dar ciocolata e viata mea laughing

| StrongHeart a răspuns:

Deoarece capitalismul nu tine cont de sanatatea mea sau a ta.

| Panamax a răspuns:

Aduc profit la bugetul statului.
Se vand mai multe medicamente, mai multe sicrie, economia merge mai bine.
Nimeni nu este interesat de sanatatea populatiei. daca am fi sanatosi cu totii industria farmaceutica ar da faliment.

| mont a răspuns:

Sunt o plăcere pentru multe persoane. Și nu fac nici prea mult rău dacă sunt consumate doar ocazional.

| Adrian5575 a răspuns:

Pentru ca altfel s-ar strica corcodusele pe jos.

| UnDiavol a răspuns:

Nu jignesc nu atac pe nimeni!

Părea mea este ca cei slabi care sunt manipulați foarte ușor și ajung dependenți de Alcool și de fumat

| KR0NSTADT a răspuns:

Din același motiv pentru care Asia folosește sclavi minori în atelierele de confecții, pentru a putea tu să porți hăinuțe la modă. Adică, d-aia, ca să se mire proștii.

| Gusticel a răspuns:

Pentru bani se fabrica. Unde e cerere e si oferta.