| Dee68 a întrebat:

Bună seara. Povestea mea e cam lungă și sper să mă puteți ajuta! Locuiesc în Anglia și acum aproximativ un an am fost descoperită cu tahicardie sinusală și regurgitație ușoară pe valva mitrală (20 de ani am), mi-au dat propanolol 40mg și încă îl am. Acum 4 seri m-au luat niște înțepături în partea stângă deasupra sânului și câteodată sub sân. Sunt o fire foarte stresată, mă consum foarte mult și pun la suflet totul. Încerc să văd viața într-un mod pozitiv, dar nu pot. Am fost la spital într-a doua seară, la urgențe și mi-au făcut analize de sânge, EKG, mi-au luat temperatura, o rază la tot pieptul și nu au văzut nimic (eu sunt un pic îngrijorată din cauza părerilor împărțite despre medicina de aici, unii cred că știți) și am plecat acasă cu diagnosticul că am anxietate, că în momentul în care le povesteam ce cred eu că este (credeam că e atac de cord) începeam să plâng și să le zic că vreau să fiu bine și că mereu mă gândesc la rau și îmi fac griji etc. Ideea e că după ce am ajuns acasă nu m-a mai durut nimic, oarecum vizita m-a liniștit, nici ieri nu m-a durut însă astăzi parcă simt iar (da, am dat un pic apă la moară gândindu-mă de fiecare dată când simțeam orice fel de senzație acolo unde m-a durut) și acum simt că iar am acel disconfort, uneori le simt ca pe niște înțepături ușoare, care se tot mută pe când uneori mă calmez și nu mai simt nimic... Nu știu ce să zic. mă simt foarte stresată, să fie anxietate într-adevăr? De asta să mă simt așa? Dacă totul e ok, de ce totuși ar putea să mă doară? Mi-ar fi atât de folos niște sfaturi, poate oameni care trec prin același gând ca mine... Nu știu, uneori mi-e frică să și dorm că n-o să mă mai trezesc apoi, asta nu numai acum, ci am pățit și cu 2 ani în urmă că adormeam cu frică noaptea. Vă multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Te rog frumos să te linişteşti înainte de toate.

Eu o sa iti explic doar pe partea de anxietate, nimic mai mult si te rog sa nu pui accent in totalitate pe raspunsul meu.

Simpotmele pe care le ai (frica de a dormi ca nu te vei mai trezi si celelalte) fac parte dintr-o anxietate.
Eu iti recomand sa iei legatura cu un psiholog sau un psihiatru, deoarece ai varsta frumoasa iar aceasta problema care de altfel nu e atat de grava, dar netratata poate duce chiar la suicid.
Un psihiatru te va ajuta sa scapi de aceasta problema foarte repede, iar tu va trebui sa fii mai linistita si sa nu te mai gandesti la ce va fi.

Totul va fi bine!
Iti doresc multa sanatate, multa fericire in viata, multi ani inainte si sarbatori fericite!

| Dee68 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos! Apreciez orice sfat și răspuns, sunt un pic mai calmă atât, dar tot simt îngrijorarea nejustificată... Voi merge să tratez!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E anxietate, asa mi s-a zis in Spania cand am mers la medic tot cu intepaturile care le ai tu acum. Daca mergi in vizita in tara o data pe an iti faci analize si vor depista daca gasesc ceva, la ce sistem au astia cu nhs-ul nu prea poti avea incredere intr-un viitor lung de a sta multi ani in gb. Doar daca reusesti sa faci 10 si ai drept la pensie apoi te retragi in tara iti cumperi o locuinta si te bucuri ca ai realizat ceva.

| Dee68 explică (pentru mgtow):

Da... de acest sistem mă tem și eu... De aceea îmi tot fac griji în privința asta. Merg în țară în vacanța în Iulie și voi face niște analize atunci. Mulțumesc mult! happy