| DDN a întrebat:

Sper sa ma ajutati. Am astigmatism miopic ( 0, 50; 0, 75 ). Nu stiu de ce, dar sunt speriata de acest diagnostic sa-i spun asa. Eu de fel ma sperii foarte repede cand simt durere sau orice.
Trebuie sa port toata viata ochelari?
As vrea sa fac operatie Smile, am auzit de ea pe net la un doctor. Sau o operatie cu laser( daca stiti, este dureroasa, cat timp ar dura operatia, cat costa? )
Voi aveti astigmatism miopic? Si cei care aveti, sunteti speriati sau ce parere aveti?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Port ochelari de vre0 15 ani... niciun motiv de panica

| DDN explică (pentru suntserios):

Nu exista sanse de orbire? Cineva asa a spus ca exista sanse

| suntserios a răspuns (pentru DDN):

Sanse de orbire mai mari ai daca faci o operatie.

| alina2k18 a răspuns:

Da, am, port lentile de contact in 75% din timp si acasa ochelari.
Pai cam toata viata, astigmatismul din pacate nu dispare din cate stiu, decat prin operatie.
NU e dureroasa operatia dar fireste vei avea ceva disconfort ceva saptamani.
Si nu, nu sunt speriata, sunt alte lucruri mai rele si netratabile...

| anamariarot a răspuns:

Și eu am astigmatism miopic, dar nu e nimic de speriat, pentru că nu e o boală, ci un defect de vedere, adică nu ți se pune sănătatea în pericol în niciun fel, doar că în ochi imaginea nu se mai proiectează unde trebuie.
Pentru operație trebuie să ai minim 18 ani și să aștepți să ți se stopeze dioptriile. Și da, trebuie să porți ochelari sau lentile, ca să nu stai încruntată tot timpul

| DDN explică (pentru anamariarot):

Nu exista sanse de orbire? Asa am auzit la cineva

| anamariarot a răspuns (pentru DDN):

Nu, măi, stai liniștită laughing. Cine a zis asta, a zis o mare prostie.

| BlueDark a răspuns:

Am avut.Nu te speria, nu mori.

| sorin_6068 a răspuns:

Eu am +2 și nu mă sperii stai liniștită că la tine sunt valori mici cat despre operatie am înțeles că se face după 21 de ani