| Marck94 a întrebat:

Buna seara spuneti-mi va rog ce solutii exista pentru recapatarea auzului am probleme cu auzul, sufar mult de mic si port aparate auditive nu suport cu ele crying( ma simt groaznic, necajit, suparat, rau am trecut cu viata asta cand eram in copilarie am avut o infectie otita si nu am mai avut sansa sa mai aud normal deci mi-a recomandat doctorul sa port aparate auditive pentru ca nu am avut nici-o sansa sa ma operez din pacate crying(( am 18 ani is din jud. arad, va rog frumos sincer ajutati-ma sa caut ceva solutie pentru a reveni normal cu auzul si sa scap de aparate auditive stiu ca is multi care sufera cu probleme de auzul...crying((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru surditatea de perceptie( neurosenzoriala )si pentru cea mixta NU sunt solutii ( altele decat compensarea pierderii de auz prin protezare).

Daca nu intelegi sa-ti depasesti complexul de inferioritate( pe care, nejustificat, l-ai lasat sa-ti creasca-n minte) vei avea numai de pierdut in viata --- singur si nesilit de nimeni te vei transforma intr-un adevarat handicapat!

Lasa jelania! --- foloseste-ti mintea si canalizeaza-ti toata energia catre ceva constructiv pentru tine ca, de exemplu, formarea ta profesionala--- sunt zeci si sute de cazuri de hipoacuzici in Ro care au facut chiar si o facultate, au familie si copii. Cunosc 4 persoane cu hipoacuzie ( care poarta proteze auditive)--- una este asistent medical, doua sunt profesori( una, prof.de educatie fizica, cealalalta la o scoala speciala) si alta este biolog intr-un laborator de analize.Deci,se poate!---asta, daca vrei sa-ti demonstrezi tie insuti ca nu esti cu nimic mai deosebit decat unul care aude perfect.
Succes!