| DanielVălean a întrebat:

Sunt foarte confuz de ceva ce am patit azi si sper ca as putea sa gasesc raspunsul la intrebarea mea.
Eram astazi într-un magazin si stand la coada a inceput sa mi se faca rau, mai intai doar niste ameteli usoare. Crezand ca nu e nimic grav, am ramas la coada in magazin, dar situatia se inrautatea. Am inceput sa nu mai aud foarte bine ce era in jurul meu si sa incep sa vad negru in fata ochilor, nu reuseam sa disting prea mare lucru din ceea ce se intampla prin jur. Fiindca eram cu un prieten, i-am spus ca ma simt foarte rau si am iesit din magazin sa ma asez pe o bancă. In timp ce mergeam spre banca, simteam ca imi pierd controlul asupra picioarelor, echilibrul. Mainile imi amorteau si nu mai puteam sa le misc prea bine. Mi-a fost adusa niste apa si ceva dulce si, dupa ce am stat cam 15-20 de minute pe banca, mi-am revenit.
Intrebarea mea e urmatoarea: din ce cauza as fi putut pati aceste lucruri si ce sunt, mai exact, simptomele astea?
Multumesc si o seara frumoasa in continuare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Era sa lesini. Se mai intampla. Daca nu mananci bine, ti-a scazut glicemia, calciul etc. Pot fi multe cauze, nu e o regula sa ti se intample. Daca ti se intampla consuma ceva dulce si mergi la medic, poate ai vreo anemie.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Acel ceva dulce era apă cu zahăr. Din păcate, de ce nu ați chemat salvarea?
Episodul se va repeta.
Poate fi din cauza alimentației, poate fi din cauza inimii sau o cădere de calciu.
Ar trebui să mergeți la doctorul de familie, să spuneți ce ați pățit și să o rugați să vă îndrume spre un medic de specialitate.
Ce ați pățit azi, veți mai păți. O știu pe propria piele.
Sfat: există acele pliculețe de zahăr la aparatele de cafea. Să aveți 2-3 astfel de pliculețe în buzunar și când simțiți că încep simptomele spuse aici, luați și înghițiți un pliculeț de zahăr. Pe mine mă ajută!

| Violleta2022 a răspuns:

La intrebarea asta, nu poate raspunde nimeni pana nu faci analize amanuntite de sange.
Mergi la medic. pentru ca nu-i normal ce ti s-a intamplat.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Poate ai avut o scadere a glicemiei.
Cand iti scade glicemia indicat e sa mananci niste stafide, o lingurita de zahar sau miere, sa bei niste suc.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Lipsa foarte mare de ceva. O carenta in organism care Tia dereglat simturile. Poate fi calcium, fier magneziu etc. Mergi si fa'ti analizele la sange. Iese Sigur orice ai. Sa nu fie ceva mai grav happy