| Buciumanu_Johnny_1968 a întrebat:

Bună seara! Sunt în Norvegia și am pescuit un "Drac de mare". Nu știam nimic despre acest pește și în momentul când am pus mana pe el m-a intepat. Nu înțelegeam ce se întâmplă, am mai pescuit mulți pești la care m-am mai intepat în aripioare, dar după înțepături acestuia am început să am o durere groaznică în mână! La recomandarea unui localnic am stat o oră cu mana în apă fierbinte ceea ce m-a ajutat la estomparea durerii. Mana m-I sa dublat în volum și umflatura a urcat pe antebraț până la cot. Am deja o lună și mana mi-e tot umflată, mai puțin, m-I sau blocat articulațiile degetelor, nu mai pot strânge pumnul și a urcat durerea până în pectoral, sub clavicula. Mă puteți ajuta cu un sfat cum să mai ameliorez starea? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intr-adevar, imersarea in apa fierbinte imediat dupa intepatura pestelui Trachinus draco este un tratament de urgenta pentru ameliorarea durerii. Din cate stiu, antivenin nu exista. Se presupune ca o temperatura inalta ar coagula o parte din proteinele din componenta veninului, facandu-l mai putin toxic.
Daca nu ai mers la medic imediat dupa accident, du-te macar acum, dupa 1 luna! Fii sigur ca medicii norvegieni s-au mai confruntat cu astfel de cazuri! Ai nevoie de o evaluare medicala a cazului tau--- poate ca, persistenta durerii si a umflaturii se datoreaza unei infectii( din cauza ca nu ai curatat rana imediat).

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la medic.