| 12345abcde a întrebat:

Buna seara, sunt insarcinata in 11 saptamani si 4 zile. Problema mea este ca am o sarcina toxica,vomit cam tot ce mananc! Saptamanile trecute era si mai rau, acum sa zic ca cat de cat mai pastrez ceva. Ideea e ca luam acid folic (cred ca am luat 2 saptamani) mereu il vomitam (90% sigur). Apoi am mers iar la dr mea, si mi-a dat alt complex de vitamine...problema mea ca arata ca niste bomboane de cianura,mari,negre,chh,imi vine sa vomit numai cand le vad. Nu am luat nici macar una. Ea mi-a dat o mostra (e sponsorizata de aia,ca pana si dosarul,retetarul e de la aceeasi companie),dupa vizita la ea,am plecat cu o tona de pastile de luat. Cert va zic,nu am luat nimic. Parca imi otravesc corpul cu ele. Inainte de a ramane insarcinata,nu aveam nici o problema de sanatate,nici eu,nici sotul meu,suntem fara probleme. Azi vorbeam cu cineva si a spus ca sunt iresponsabila ca nu iau acele vitamine,ca face nu stiu ce copilului si m-a panicat rau. Va rog,nu ma judecati, doar sa-mi spuneti...are ceva daca nu le iau?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De unde stii cum arata cianura?
Eu spun sa nu te prostesti ca nu ai de ce. Sunt maro inchis si nu sunt rele deloc. Inchizi ochii, le pui pe limba si duci paharul la gura. Vezi ca-i simplu?
Pastilele se iau imediat dupa ce ai vomitat, ca sa ramana in stomac si sa se dizolve.
Vitaminele trebuiesc luate deoarece vomitand nu asimilezi nutrientii si vitaminele din mancare iar copilasul nu are cu ce sa hranii si forma.
In ce priveste sarcina toxica, daca este dovedita ca-i toxica, atunci o sa vomiti 9 luni de zile, zi de zi, pana nasti.
Asta iti spun sigur, din experinta personala.

Daca nu-i sarcina toxica, doar greturile si varsaturile de gravidie, sunt prezente doar 4.5 luni la prima sarcina (4 luni de la a doua sarcina), dupa care dispar in totalitate. Momentul coincide cu misarile din burtica, ale copilasului.

Nu am inteles ce probelma are sotul. Oata ce-l mentionezi in problema ta de gravidie.

| 12345abcde explică (pentru Violleta2022):

Doctora mi-a zis ca e sarcina toxica si ma incarca cu pastile. Spuneam ca eu si sotul meu suntem sanatosi, nu avem probleme in familie...deci,oare e necesar sa iau atatea pastile?!

| Violleta2022 a răspuns (pentru 12345abcde):

Nu am gasit un motiv sa-l mentionezi pe sotul, in problema toxicitatii gravidiei tale si nu vad legatura.
Toxicitatea este data de corpul tau, care porti copilasul, neputand fii infleuntata sau generata de ceva din afara, sau de alte persoane.
Vad ca tot nu pricepi importanta vitaminelor si a acidului folic, daca pui o asemenea intrebare.
Bineinteles ca sunt necesare, odata ce vomiti tot ce mananci, iar copilasul ala este in deficit de vitamine si minerale si se poate naste cu handicap sau subdezvoltat.
Ma rog, este alegerea ta, copilul tau.
Vezi sa nu regreti mai tarziu ca ai fost incapatanata si ai nascut un copilas cu probleme.

| Andreeush a răspuns:

În primul rând nu ai o sarcină toxică. Aceste stări de greață și vomă sunt absolut normale în cazul unei femei însărcinate.
În al doilea rând acele vitamine și ce ți-a mai dat doctorița nu sunt inutile, ți le-a dat cu un scop.
Dacă vrei să ai o sarcină fără probleme și să aduci pe lume un copil sănătos ar trebui să ții cont de indicațiile care ți le-a dat dna. doctor.

| 12345abcde explică (pentru Andreeush):

Ea mi-a spus ca am sarcina toxica! Mi-a dat un carnat de pastile sad
Nu pare prea sanatos pentru bebelus.