| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, sunt interesat de la cineva in domeniu cate zile ar trebui administrat Cefort 2 g pe zi pentru reumatism articular acut infectios, sotia are dureri la cot si la genunchi, multumesc, o seara buna, week-end placut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Daca a primit antibiotic, medicul trebuie sa fi scris pe prescripție și modul de administrare. Cel mai bine este sa se ia legătura cu el (poate un SMS, daca nu lucrează în weekend).

Uite ce scrie in prospect:
"Adulţi, pacienţi vârstnici şi copii cu vârsta peste 12 ani şi cu o greutate corporală mai mare sau egală cu 50 kilograme (kg):
1 g până la 2 g, o dată pe zi, în funcţie de severitatea şi tipul infecţiei. Dacă aveţi o infecţie severă, medicul dumneavoastră vă va administra o doză mai mare (până la 4 g, o dată pe zi). Dacă doza dumneavoastră zilnică este mai mare de 2 g, aceasta se poate administra ca doză unică o dată pe zi sau ca două doze separate."