| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Sunt persoana cu dizabilități din România dar de o luna sunt in Germania și as dori sa mai stau câteva... Cum îmi pot fi recunoscute drepturile că persoană cu dizabilități în Germania daca certificatul este românesc? Cum îmi pot găsi medic de familie aici daca nu cunosc limba germană și nici engleză? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a fi recunoscuta si in Germania, trebuie sa faci traducerea legalizata a certificatului (in lb germana si/sau engleza) si sa ai drept de sedere in Germania.
Deoarece procedurile sunt destul de complexe, cauta un jurist bun-vorbitor de lb romana si germana, eventual apeleaza la ambasada/consulatul Romaniei.

| doctorandus a răspuns:

Ai dreptul la traducator la medic/spitale.

In orice caz: daca nu ai cetatenia germana, trebuie sa te sprijini preponderent pe banii proprii sau ai familiei. Altfel autoritatile germane vor decide expulzarea ta in Romania. Asta este reglementat in toata UE prin directiva europeana, asa ca n-ai ce sa-i faci.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Inca ceva: daca primesti in continuare alocatie pentru handicap din Romania, acest lucru constituie frauda, deoarece aceasta alocatie se acorda doar celor care domiciliaza faptic in Romania.

| dullcat a răspuns:

Buna.Vezi pe aici https://www.eu-gleichbehandlungsstelle.de/......83%C8%9Bi. Poti cauta un alt roman sa te ajute.Nu a fost prea intelept sa mergi in alta tara daca nu cunosti nici macar engleza.

| anonim3247 a răspuns:

Nu cred că merge ce vrei

| anonim3247 a răspuns:

Nu cred că poți primi acolo ce vrei tu

| anonim3247 a răspuns:

Cel care a pus întrebarea vrea să știe cum ia ajutor de handicap în Germania.

| numesiprenume0 explică (pentru anonim3247):

Nu neapărat pentru ajutorul social, ci și pentru alte drepturi

| doctorandus a răspuns (pentru numesiprenume0):

Daca iei ajutor social (mai mult de 50% din venit), ti-am spus: te paste expulzarea.

| anonim3247 a răspuns (pentru numesiprenume0):

Dacă s-ar putea duce toți handicapații cu certificat românesc din România în Germania și să ia vreo 1000 de euro ajutor de handicap - NU mai era nici un handicapat în România.

| anonim3247 a răspuns (pentru doctorandus):

El vrea ajutor de handicap în bani de la statul german.
El a plecat în Germania să ia acolo ajutor de handicap german de la statul german în baza certificatului românesc.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim3247):

"NU mai era nici un handicapat în România"--corect, legile germane si in general europene sunt facute sa previna "turismul" de ajutor social (in cautarea celui mai mare ajutor social).

| doctorandus a răspuns (pentru anonim3247):

E o diferenta intre alocatie de handicap si ajutor social. Dupa ce-si face aanmeldung (daca-i reuseste asta), poate aplica pentru alocatie de handicap germana, dar, din nou, daca e mai mare de 50% din venitul lui va fi o mare problema.

| anonim3247 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu cum e în Germania dar el a scris foarte clar ce vrea - Cum îmi pot fi recunoscute drepturile că persoană cu dizabilități în Germania daca certificatul este românesc?
Adică să primească de la statul german ce primește cineva cu certificat de handicap german.

| anonim3247 a răspuns (pentru doctorandus):

Cuvântul - drepturile - din fraza lui înseamnă bani de la statul german.

| AmandinaDragan a răspuns:

Daca e asa greu, intoarce-te in Romania. Ce faci asa important acolo?