| ackym1 a întrebat:

Bună seara, Tatăl meu a fost operat de de carcinom scuamo-celular la buza anul trecut in noiembrie. Rezultat biopsie CIM-O C009 si M-8010/3
In urma unui control medicul a descoperit un ganglion cervicala submandibular a efectuat o ecografie cervicala de parti moi si au mai fost descoperiti încă 3 ganglioni lângă ureche.
Doctorul il tot amână să il opereze si nici nu i-a prescris vreun tratament.
Stie cineva cum se procedează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că nu mai e operabil, nu stiu ce să zic. Nici chimio nu face, absolut nimic? Te superi daca te intreb de unde esti? Fiindcă cunosc un medic ORL-ist,, care a rezolvat favorabil situatii grave.

| ackym1 explică (pentru floresdemayo):

Botoșani,doctorul spune că il tine sub observație..Merge la un medic de maxilo faciale

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar medicul respectiv stie, in functie de gravitatea situatiei: chimoterapie -operatie- chimiterapie.
Dar daca i s-a propus operatia, atunci se sare peste chimo.
din pacate, pe acest site nu avem specialisti oncologi, nici macar medici nu sunt aici.

| Irinelp a răspuns:

Dacă nu este o operație urgentă medicul nu o face pentru că operațiile non urgente se fac când mai scade sub un anumit procent coronavirusul.

| ackym1 explică (pentru Irinelp):

Da adevărat chiar a spus sa se mwi liniștească apele in spital