| LexusBianca a întrebat:

Timp de o saptamana si 2 zile am avut piciorul drept in ghips. Doctorul mi-a spus ca am contuzie si entorsa. Am dat ghips-ul jos de 2 zile si reusesc sa merg schiopatand. Nu ma doare, doar ca imi simt genunchiul foarte incordat si nu pot sa il indoi foarte mult. Stiti cumva ce fel de exercitii ar trebui sa fac ca sa imi revin mai repede? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa lasi cat mai mult relaxat zona luxata, sa nu te sprijini prea tare pe ea si sa nu-l fortezi.
Atarnarea stand pe marginea unei mese sau pe o creanga, baia in bazin etc sunt metode care ajuta, intinzand usor muschii, lasand loc sa se aseze articulatiile la loc, in mod natural.

| ALGator a răspuns:

Mișcări repetate care dor, extinzând progresiv. Mers pe jos, urcat scări. Se rezolvă. E ok să doară.
PS. Mă întreb cu ce se ocupă deștepții de la spital sau policlinica.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Cauta pe Youtube Program de kinetoterapie pre- şi post operator genunchi, coapse, glezne | TOPKINETO.ro

| R0byZ00r a răspuns:

Du-te la spital din nou nu e ceva normal