| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Buna seara TPU! Am nevoie urgent de un sfat! Sunt speriata iar la doctor voi merge tocmai joi.
Am un chist arahnoidian descoperit din intamplare la un RMN cerebral.
Chistul masoara dimensiuni mici, iar la rmn-ul pe care l-am facut marti acum rezultatul a fost ca acest chist nu s-a modificat in structura si nici in dimensiuni dar mai scrie in felul urmator: - Formatiune expansiva chistica de cisterna cvadrigeminala, net delimitata, de aprox. 17/16/11 mm, cu semnal lichidian izointens cu LCR-ul in toate secventele (incluzand cele de difuzie) al continutului.Nu se evidentiaza mase tisulare solide in peretii chistului descris.
-Chistul descris amprenteaza tectul mezencefalic stang (tuberculul cvagrigemen stang superior) si deplaseaza usor spre stanga venele profunde, talamo-striate. Si glana pineala apare deplasata anterior si usor spre stanga, cu structura aparent normala.Usoara amprentare la distanta a apedictului Sylvius, fara tulburare de dinamica LCR secundara in prezent.
Concluzie: Formatiune chistica de cisterna cvadrigeminala, masurand aprox 17/16/11 mm, cu efect de masa usor, local, cu caracteristici imagistice de benignitate(aspect de chist arahnoidian). Structura si dimensiunile chistului apar nemodificate fata de investigatia.
Iar de vreo 2 luni in partea stanga a capului simt asa cum se incordeaza muschiul singur, simt ca ma apasa ceva si uneori ma mai doare. Dar nu e ceva continuu, uneori simt uneori nu.
Va rog cineva care se pricepe, sa imi explice mai bine pentru ca sunt speriata. Nu vreau sa ajung la cutit. Exista medicamente ceva? Sau se poata trata aceste simptome injectabil? Sau intrebarea ar fi daca acest simptom este de la acest chist si de la ceea ce scrie mai sus.
Dau funda! multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca e nevoie operatie o faci la un privat ca aia sant mai seriosi. Cine sa stie balauru' - stiu doar ca multe tinere care sau operat la spitale de stat au murit din cauza malpraxis (au aparut la stiri). Si eu am de gand sa imi fac asigurare privata de sanatate, cand ma intorc in tara - nu accept sa dau spaga la un nenorocit care nu isi face treaba bine, daca e medic trebuie sa salveze vieti nu sa ceara bani. In Cluj si Iasi erau 2 medici foarte cumsecade cine stie daca mai lucreaza acum.

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru mgtow):

Multumesc de sfat, dar sper sa nu fie nevoie de asa ceva.