| VladIzvoras a întrebat:

BUNA SEARA, TPU! Am o problema destul de maricica, astazi, m-am dus la un control oftalmologic, concluzia: Astigamtism si Hipermetropie, nu pot sa-mi dau seama exact daca acest lucru inseamna Astigmatism Hipermetropic, sau altceva. Concluzia Finala: Trebuie sa port ochelari, Ochiul stang, dioptrii de 2.50, Ochiu drept, dioptrii de 1.25, din cate am putut sa ma informez, nu este atat de rau, cat timp nu imi trebuie 3 sau 4. As dori sa stiu cat timp va trebui sa port acesti ochelari, oftalmologul mi-a spus ca timp de un an. Pana la urma, as dori sa stiu, daca ochelarii imi vor vindeca Astigmatismul si Hipermetropia. Multumesc frumos! Apreciez fiecare raspuns.winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Da, se pot vindeca. Esti chiar norocos, eu am miopie si nu se poate vindeca decat cu operatie. Poarta ochelarii mereu (exceptie facand momentele in care faci sport, desi ai putea sa ii porti si atunci, depinde) si dupa 1 an poate iti vei micsora dioptriile ori poate chiar te vei vindeca de tot (asta e mai putin probabil intr-un singur an).

| VladIzvoras explică (pentru aXy99):

NU AM CUVINTE! Multumesc din tot sufletul, si... Imi pare foarte rau pentru tine, chiar imi pare foarte rau. Eu doar vreau sa ma informez. :-( Multumesc inca odata! :-) Apreciez din suflet! :-)

| aXy99 a răspuns (pentru VladIzvoras):

Ma bucur ca te-am putut ajuta. Pentru mai multe informatii poti apela la oftalmologul care ti-a dat verdictul. El stie precis ce si cum, desi, dupa cum ti-am spus si eu, problemele tale se pot rezolva sau cel putin ameliora cu siguranta.