| robARAD a întrebat:

Buna seara TPU, am un prieten bolnav de ulcer gastric. Problema e ca nu are bani de medic si nu e asigurat.

Imi poate recomanda cineva va rog un regim bun pentru el?

De exemplu am citit ca laptele e chiar bun pentru regim, ar trebui sa inceapa dimineata cu un pahar de lapte sau asa ceva?

(P.S.: planuiesc sa si merg la medic sa ma interesez de solutii pentru el, doar acum provizoriu pentu el maine ca is Rusaliile.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In ziua de azi nu se mai opereaza nimeni de ulcer, deoarece ulcerul se rezolva cu 6-7 feluri de antibiotic, care trebuiesc luate toate odata.
Coctailul asta de antibiotice, este noua gaselnita a medicilor, dar rezolva ulcerul fara operatie.
Trimite-l la medic, ca-n ziua de azi doar un prost mai moare de ulcer, odata ce exista deja tratament cu sanse de vindecare 100%. Ulcerul daca nu este tratat la timp, perforeaza stomacul si pacientul moare in chinuri.

| Felys a răspuns:

Tatalui meu cand a avut ulcer i-a fost recomandat as manance lapte praf cu lingurita, este un pansament gastric, nu stiu daca laptele normal ajuta cu ceva.Totusi ca regim trebuie tinut destul de strict si in special sa nu manance nimic prajit, fara grasimi, zahar. Tatal meu ca sa se vindece fara operatie a tinut timp de 4 ani un regim extrem de drastic in care manca doar cartofi fierti,oua fierte,ceva legume fierte,carne riarta dar nu in fiecare zi,mai rar, si era atunci un medicament care il lua ca pansament gastric Almagel, erau sticle, lichid, multe de tot a baut in toti acesti 4 ani.Totusi prietenul tau daca nu are o disciplina de fier si nu va lua tratament nu se vindeca.Iti dai seama ca este exclus alcoolul de orice fel, tigarile si sucurile acidulate.Ca sa poti tine un tratament cum a tinut taicamiu putini ar reusii, eu recunosc nu as avea atata ambitie.Ii urez succes amicului tau si sa se faca bine

| Yuoia a răspuns:

Fara alcool, fara bauturi acide sau carbogazoase, fara prajeli, fara grasimi, fara... multe.
Cartofi fierti (nu prajiti!). Atentie, nu toate legumele sunt tolerate in ulcer. Carne fiarta. Supa de pui. Oua fierte. Peste.

Bula
| Bula a răspuns:

Scriu din proprie experienta.
In tinerete am avut si eu ulcer gastric, chiar sub forma avansata, aproape de perforare. sad
O vecina batrana a avut o vaca si mi-a recomandat se beau ZILNIC cate un litru de lapte proaspat mulsa (si strecurata prin sita), sa mananc in acel timp doar mancaruri putine si usoare de digestat, timp de o luna.
Zis si facut, dupa o luna de "tratament", ulcerul a disparut definitiv si nu si-a revenit niciodata!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu am vindecat ulcerul cu argila.De atunci nu mai am probleme dar repet cura de argila preventiv.Chiar si acum iau argila o perioada de 10 zile.Se găsește la magazinele naturiste.Nu are contraondicatii.Eu sunt total vegetariana, nu consum alcool, cafea, sucuri din comerț, murături.