| RogerTaylorLover a întrebat:

Buna seara TPU! Azi am fost la o clinica la control pentru ca aveam de ceva timp dureri mari de spate. Mi-a zis doamna doctor ca am un fel de cifoza-scoliotica sau ceva de genu si a zis ca trebuie sa fac radiografie si sa-mi masoare gradele si am fost tot azi la kinetoterapie in bazin cu apa sarata. Voi merge de doua ori pe saptamana la kinetoterapie si masaj, dar ce credeti? Ma ajuta cu ceva? Eu i-am zis mamei sa facem radiografia cat mai repede si sa vedem daca am nevoie de corset, da e incapatanta si nu vrea sa "sufar" purtand acel corset, chiar daca eu cred ca este mai eficient decat 1 ora jumate pe zi de inot. Va rog sa ma ajutati. O seara buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

E adevărat că înotul ajuta într-o anumită măsură spatele, dar nu e superior corsetului. Dacă v-ați decis să mergeți la medic urmați tratamentul până la capăt. Daca durerile vor continua, veți merge înapoi la medic și ce veti spune? Că nu ați urmat tratamentul. Daca medicul prescria medicamente, le cumpara mama ta? E ca si când vrei sa bei ceai și să speri că-ți trec toate. Nu se poate asta. In orice caz, in timp se poate agrava. Daca chiar nu rezolvi, căuta pe YouTube exerciții pentru scolioza și cifoza și fa acasă (poate daca te vede că ești așa determinată și că îți ia atata timp o sa ia corset), exercițiile chiar ajuta vizibil. In rest, multa sănătate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai eficient ca inotul nu poate fii, ca acolo iti lucrezi si muschii si iti fortezi spatele sa iasa din pozitia incomoda in care sta tot timpul.
Corsajul este indicat numai in anumite conditii, cand esti legata de pat si nu poti practica inot sau sport, astea fiind cele mai bune remedii.
Statul la computer trebuie evitat sau eliminat, ca spatele tau are nevoie de multa miscare iar pozitiile de stat in afta unui computer, agraveaza coloana stramba.

| doctorandus a răspuns:

Eu zic ca medicul decide.