| Andreea1095 a întrebat:

Buna seara TPU..De la 14 ani pana la 18 am avut o menstruatie normala apoi de la 18 pana la 20 jumate nu am avut deloc (scaderea rapida in greutate mi-a provocat dereglari hormonale serioase).Din iulie anul acesta mi-a revenit si de atunci vine regulat luna de luna dar dureaza doar 2-3 zile.Intrebarea este:e posibil sa imi fi afectat aceasta pauza de 2 ani si jumatate posibilitatea de a mai face copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Din câte știu eu, dereglările hormonale nu afectează în vreun fel posibilitatea de a avea copii. Nu poți avea copii în momentul în care nu-ți mai vine menstruația, dar din moment ce ți-a revenit eu cred că totul e ok.
Mai multe îți poate spune un doctor, bineînțeles, dar eu două cunoștințe, o femeie care după ce l-a născut pe primul băiat nu i-a mai venit menstruația vreo 15 ani, și totuși după acești 15 ani a mai făcut o fetiță, iar cealaltă era o adolescentă de vreo 15-16 care la fel, nu-i mai venea menstruația de câțiva ani, și totuși acum are 21 sau 22 de ani și are 2 copii, deci nu are niciun fel de problemă.
Sfatul meu e să întrebi un medic sau eventual medicul de familie, dar eu cred că nu te va afecta cu nimic.
Multă baftă!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat ai menstra regulata, sunt sanse majore sa faci copii, pentru ca lunar se produce ovulul care daca nu-i fecundat este eliminat prin menstra.
Ai mare grija sa nu mai slabesti atat de mult, pentru ca anorexia este o problema majora in infertilitate, ca si obezitatea de altfel!

| Thealexis a răspuns:

O menstruație de 2 zile ar trebui să te pună pe gânduri. Însă singurul sfat sau diagnostic corect într-o astfel de situație ți-l poate da medicul, nu utilizatorii acestui site. E nevoie de investigații medicale suplimentare pentru un răspuns corect.