| Alex100307 a întrebat:

Bună seara,TPU!
De la stres poți face diabet? Am fost câteva zile stresat dar nu am simptome să beau apă multă sau urinare deasă, doar o viroză ce m-a ținut cred că o lună și când urinez nu mai pot să o controlez și îmi vine să fac atunci, am citit pe câteva site uri că se poate face diabet din cauza stresului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu face nimeni diabet in cateva zile de stres, ci dupa ani multi de stres si de luat in greutate.
Este logic cand bei multa apa si sa urinezi des, ca doar apa inghitita trebuei sa iasa din corp, iar la o viroza ai temperatura si bei multa apa, ca-ti este sete.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te iei după ce prostii citești pe situri, poți face diabet din cauza prostiei.

| doctorandus a răspuns:

Nu, in schimb infectia cu Covid creste substantial riscul de a face diabet, in special la tineri.

| mi25 a răspuns:

Conform cercetarilor facute, 60% din cazurile de diabet sunt datorate stresului. Bineinteles ca nu se face in cateva zile ci in ani.