| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU. Ok, ma voi exprima scurt si la obiect. Recent am fost la un consult oftalmologic organizat la scoala unde invat si eu nu vedeam bine cu ochiul stang dar cu ochiul drept vedeam perfect. Cand tin ambii ochi deschisi vad cum vad si cu ochiul drept, adica perfect. Acel om cu care am facut consultarea la ochi mi-a zis sa mai merg undeva sa imi mai fac un consult si ca s-ar putea sa fie nevoie sa port ochelari. Credeti ca sufar de ambilopie? Este nevoie sa port ochelari? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, cel mai probabil va trebuii sa poti ochelari, pentru a-ti corecta vederea, la ochiul cu care nu vezi foarte bine.

| BlackB241 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bun, dar ochelarii trebuie sa-i port permanent sau o anumita perioada?

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlackB241):

Permanent!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ochiul cu care nu vedeai bine are nevoie de lentilă corectoare. Deci, ochelari.

| Donsavas a răspuns:

Din pacate, boala asta nu se vindeca. Din fericire, nu e o boala mortală sau care sa te lase fără vedere/cu probleme serioase.
Nu se agravează si nu e nevoie de ochelari.

| collapse2001 a răspuns:

Exact asa am si eu de vreo 3 ani. Din pacate am alte probleme care s-au agravat, dar ochiul cu care vedeam mai slab a ramas exact asa. Daca nu te deranjeaza nu purta ochelari