| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, TPU! Pe bunicul meu il doare hernia, are 76 de ani. Nu mai ridica greutati demult.
Cateodata il doare hernia, dar daca sta intins pe pat, in 30 de minute il lasa, deoarece intra intestinele la loc. Bineinteles, cand il doare ia si un medicament no spa. Bunicul meu arata foarte bine la 76 de ani, nu a fumat, si nu mai bea de mult. In 2005 a fost operat bine de hernie, dar de un an are din nou.
Daca ar avea o centura i-ar fi mai bine?
Operatie nu cred ca ar vrea el.
Voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta lui poate ca-i e frica (si are dreptate), fiindca orice operatie este mai riscanta.
Totusi, ar trebui sa se consulte cu un medic.
O centura (brau) ajuta mult, nu lasa intestinele sa iasa. Este buna chiar si daca se face operatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Bunicul tau trebuie sa mearga de urgenta la spital, pentru a fii re-operat, pana nu pocneste hernia si face septicemie, murind la scurt timp dupa aceea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi ca sunt doua tipuri de hernii. Bine, de doua stiu eu : inghinala si hernie de disc. Deci despre care hernie discutam aici?

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca a zis de intestine cred ca e hernie inghinala

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg de ce va bagati daca nu aveti cunostinte...
Iar pentru user: solutia cea mai buna este sa fie vazut de un chirurg. Dupa ce acesta isi spune parerea, ramane la latitudinea bunicului tau daca se opereaza sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru AFR81):

Ca medicii sunt mai specializati. De asta la un spital privat un copil de 1 an si 6 luni a murit dupa ce i s-a coborat un testicul. De buni ce sunt medicii si ajung la concluzia ca unii medici si asistente si-au facut orele de practica pe TPU.

Răspuns utilizator avertizat
| Aoxkajcjw a răspuns:

Nu cred ca scapa fara..vezi parerea doctorului

| kepler22b a răspuns:

Il doare hernia? Cred ca glumesti, nu e un organ sau ceva anume. E o boala. Si te doare ori spatele (hernie de disc) sau abdomenul mai precis nu stiu unde. Il doare hernialaughing)) imi cer scuze dar nu ma pot abtine

| Florina1324 a răspuns:

Pentru astfel de probleme de sanatate, bunicul tau trebuie sa se prezinte la doctor, unde un specialist o sa-l indrume. Statul acasa si medicamentele luate dupa propria parere, nu ajuta la nimic.