| Anna121 a întrebat:

Buna seara TPU. Urmeaza sa-mi pun aparat dentar saptamana viitoare, in mare stiu cam ce ma asteapta, dar as dori sa stiu de la cei care au avut sau inca au, mai multe informatii. Cat dureaza sa mi-l puna? Durerile in primele luni sunt suportabile? Cum pot sa am o igiena corecta cat timp il port fara sa-mi apara carii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| allyn333 a răspuns:

Stiu cum e sa ai aparat dentar, eu il am de vreo 3 luni si m-am cam obisnuit. Ti-l pune in 30 de minute sau mai putin, si trebuie sa mergi lunar sa ti-l stranga. Durerile nu sunt in prima luna. Dupa ce ti-l pune il vei simti pe dinti, dar apoi te vei obisnui. Cand ti-l pune s-as putea sa nu te doara, dar cand ti-l strange lunar, te vor durea dintii de la aparat vreo cateva zile( depinde de fiecare), durerea e variabila cateodata mai tare, cateodata mai incet, in orice caz poti lua nurofen. S-ar putea sa iti spuna stomatologul sa iti ei periuta de dinti speciala pentru aparat dentar. Daca intrebi la Catena sau sensiblue sau la oricare farmacie, va avea periuta speciala. Dar o vei pastra si pe cea normala. Cu aia speciala te vei da in jurul placutelor de pe aparat si pe la sarma.
Sper sa te fi ajutat.

| Anna121 explică (pentru allyn333):

Da mi-a zis deja de periuta speciala, urmeaza sa mi-o cumpar chiar de la cabinet, sa nu mai umblu prin magazine mai ales ca e ceva mai ieftina. Multumesc!