| george2431 a întrebat:

Buna seara, TPU. Zilele acestea am avut o mica problema si sunt curios sa aflu parerea voastra, daca se poate sa fie ceva grav sau este trecator. Luni m-a durut capul, nu este ceva iesit din comun dar parca a fost o durere diferita, ca si cum ma intepa/apasa in anumite zone, avand si o usoara senzatie de ameteala, la miezul noptii urmand sa mi se faca rau in sensul ca aveam stari de voma si ma durea stomacul(mai pe scurt, gaze). Gazele si senzatia de voma au durat pana joi seara, treptat, in fiecare zi, scazand in intensitate. Capul nu m-a mai durut dar si azi si parca o data si zilele trecute am avut o usoara senzatie de ameteala, simtindu-mi mainile reci si tremurand putin parca, fiind si putin slabit si fara vlaga/chef de viata. Ameteala o descriu si printr-o senzatie ciudata la nivelul ochiilor. Marti si joi noaptea am avut 2 petreceri, majorate, dar totusi am dormit 7 ore+ in fiecare noapte, deci nu cred ca este vorba de vreo oboseala. Cum am mentionat, zilnic am fost din ce in ce mai bine, dar vreau sa va stiu parerea. PS:Am 17 ani, aproape 18.
EDIT: Era sa uit, dupa majoratul de joi seara, unde am cantat mult si am mai baut si putin rece si am stat cateva ore cu urechile in muzica data tare, azi am simtit o oarecare tensiune in sinusuri, adica urechi si un respirat mai greut, am mentionat si acest fapt gandindu-ma ca ar avea legatura cu cele povestite mai sus desi ma gandesc ca au legatura cu majoratul la care am fost.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca ai consumat 1 pahar sau o damigeana, daca ficatul tau este sensibil, nu poate procesa nici macar 1 inghititura.
In cazul tau, eu cred ca-i vorba de combinatia: mancare + alcool + lispa odihna, care ti-au povocat starea de rau.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii o revolta a ficatului sau colecistului, in special daca ai baut alcool, care la 17 ani nu poate fii procesat ca la un adult.

| george2431 explică (pentru Violleta2022):

Buna seara si va multumesc pentru raspuns. Nu este de la alcool, nu am consumat decat cel mult un pahar de vin marti si unul joi. In general nu beau alcool deloc si nu am nici alte vicii precum fumatul, deci nu cred ca are legatura cu alcoolul sau tutunul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru george2431):

Sigur ca are! De la alcool se face ciroza hepatica si chiar cancer de ficat.
Alcoolul este cel mai mare dusman al ficatului, iar la un copil, ficatul este inca prea fagil sa poata procesa alcoolul.
Sunt cazuri, cand combinatia de mancare si alcool, duc la crize de ficat, care se mareste in volum si apasa pe fiere (colecist), declansand stari de rau, cu voma, dureri de cap, ameteli, dureri de stomac samd.

| george2431 explică (pentru Violleta2022):

Nu am zis ca alcoolul nu poate provoca asemena simptome sau probleme de sanatate, spun doar ca nu cred ca ar fi cazul meu deoarece nu consum alcool deloc, doar la ocazii, cum a fost in acest caz, foarte putin vin, care oricum era diluat cu apa, sprit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru george2431):

Nu are importanta ca ai consumat 1 pahar sau o damigeana, daca ficatul tau este sensibil, nu poate procesa nici macar 1 inghititura.
In cazul tau, eu cred ca-i vorba de combinatia: mancare + alcool + lispa odihna, care ti-au povocat starea de rau.

| Demidol a răspuns:

Spui: "Luni m-a durut capul, nu este ceva iesit din comun" Inteleg ca ai dese dureri de cap. Asta nu este normal!
Exceptand faptul ca ai facut excese cu bautura si zgomotele puternice (de aici ti se trage), tot trebuie sa mergi la un medic sa vezi ce este cu durerile alea de cap. Sunt periculoase, nu e ca la o mana.