| nairpic a întrebat:

Buna seara tuturor.Sa incep cu inceputul.Sunt baiat am 16 ani 72-73 kg si 1.87 inaltime.M`am cantarit acum o luna si atunci aveam 69 cred ca am mai pus pe mine dar in jur de 70 si ceva cred eu ca am. Buun.Din vara am inceput sa reduc aproape spre deloc dulciurile fainoasele (cu execeptia mamaligii) nu mai mananc deloc paine prajeli sucurile acidulate fast foodurile mancatul seara pe la 10 si culcatul imediat dupa masa(de exemplu mancam o pizza intreaga facuta de mama la cuptor dupa ce veneam rupt de foame de la antrenament, faceam volei de performanta, acum nu mai fac si ma culcam imediat dupa ce o mancam). Deci sa zic aproape un stil de viata sanatos cu fructe si legume..Acum mananc asa spre exemplu:dimineata farfurie de cereale integrale (orz ovaz) la scoala un mar cand ajung acasa pe la 2 jumatate o farfurie de ciorba/supa +2-3 felii de piept de pui la gratar cu o rosie. Dupa pe la 4-5 iar cateva fructe si seara mamaliguta cu branza si smantana(ori de la tara de la bunicamea ori de pe la magazine) si iar ceva piept de pui sau un fel 2 daca am(fasole fiarta ardei sau sarmale umplute cu carne desigur :) ). Problema este urmatoarea:La kilogramele mele nu cred ca sunt gras..in sensul propriu.Dar ma jeneaza foarte mult burta asta. Uitati aici 2 poze cu mine facuta dupa cina deci posibil sa fiu putin `umflat` de la apa si mancarea de pe ziua de azi:http://imageshack.us/photo/my-images/197/zepd.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/33/1p3z.jpg/
Dezbracat cred ca e cam vizibila mai ales daca ma aplec..Imbracat nu prea se vede nimic..Deci ce e in neregula? Mananc mult? De unde o am? Cand faceam sport de performanta mancam in fiecare zii cam 2 ciocolate+1-2litrii de fanta. aproximativ erau zile cand mancam mai mutl de atat erau zile in care nu mancam deloc...dar mancam si pizza de casa foarte multa si la ora 10 jumatate cand veneam mort de obosit... Posibil sa fi ramas din acea perioada cu toate ca trebuiam sa ard caloriile in fiecare seara 2 ore cu efort mediu spre mare..De multe ori efort foarte intens..Deci gresesc undeva? Ce pot sa fac? Acum mai fac asa cam 2-3-4 ore de baschet pentru echipa scolii deci nu de performanta plus ora de sport si cam atat.Dar am cam renuntat la dulciuri paine prajeli sucuri si mancatul seara tarziu..Cine ma ajuta cu un raspuns folositor si bun are fundita si merci pentru timpul acordat:D.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Eu cred ca esti chiar slabut, dupa IMC
http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html ei spun greutate normala, pana la 87 kg tot greutate normala e. Nu mi se pare ca mananci mult sau nesanatos, faci destula miscare eu zic ca nu ai de ce sa te preocupi. Eu sub 67 kg la 1.70m nu am avut niciodata, nici macar la varsta ta, tot timpul am fost in zona asta.

| nairpic explică (pentru andreia67):

Da stiu asta zic si eu ca am o greutate normala dar faza e ca nu prea am masa musculara mai deloc.:/ Si asta poate fi cauza pentru care am doar 70 kg..Am muulta grasime abdominala si masa musculara mai deloc.sad