| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos sa-mi răspunde-ți cât mai urgent posibil,sunt foarte îngrijorat. In acest weekend am fost invitat la o petrecere, unde am consumat alcool cu prietenii așa zisii "Prieteni" care din păcate nu îmi sunt,mi-au vrut doar râul. Vreau sa Menționez ca nu sunt fumător nu consum Substanțe halucinogene, droguri, samd! M-i s-a pus droguri in băutura am crezut ca mor.nu știu exact ce a fost amfetamina sau extazy.cat de grav este pot rămâne dependent,? câte zile durează efectul, nici acum nu mi-am revenit dar sunt constient am fost la spital. Mi-au făcut test dar pentru droguri mai grele cocaina, heroina si au ieșit negativ. Cineva din anturaj mi-a zis ca ar fi fost extazy. Cât de grav este sunt îngrijorat? Nu știu ca cantitate a fost, am crezut ca mor. As prefera Răspunsuri din partea celor care cunosc cu adevărat despre ce este vorba.Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ai baut cam mult.Si,nefiind obisnuit, acum ti-e rau.

| BiuL a răspuns:

Ce simptome ai avut? Poate nu ti-a pus nimeni nimic doar ca ai baut prea mult si nu esti tu obisnuit... Extasy e pilula, nu prea vad cum ti-o puteau pune in bautura. Efectul drogurilor dureaza cateva ore, daca ti rau de cateva zile din nou inclin sa cred ca ai baut prea mult. Nu ajungi depedent asa ca ti-a pus cineva in bautura mai ales ca nu stii ce a fost, ajungi depedent din cauza starii de bine care ti-o dau drogurile, iar in cazul tau nu a fost vorba de nici o stare de bine...
Mananca sanatos, odihneste-te, hidrateaza-te suficient si in cateva zile o sa fie ok. Rupe legatura cu oamenii de genul si nu bea mai mult decat poti duce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca ar fi irosit cineva extasy pe tine... Cel mai probabil (asta presupunand ca cineva te-a drogat) au folosit etnobotanice, motiv pentru care ti-a fost si atat de rau. In plus, nici macar drogurile de care devii dependent foarte repede (heroina, opiu, crack) nu pot crea dependenta de la primele doze, asa ca poti sta linistit.

Fara sa ne spui simptomele nu avem cu ce sa te ajutam. Ce iti pot spune e ca amfetamina iti da un surplus de energie, extazy iti ofera un surplus de energie si high pe masura. LSD-ul si ciupercile sunt mai impredictibile. Ideea ar fi sa-ti creeze halucinatii dar de multe ori creeaza anxietate si panica (in functie de individ si cantitate orice substanta halucinogena poate activa o stare de panica, pana si marijuana, dar asta nu inseamna ca vei muri laughing ). Ideea e ca nu ai de ce sa te temi, nu esti nici dependent, nici pe moarte. Si daca vrei sa experimentezi ceva nou nu e nimic rau in asta. Dar fa-ti temele bine inainte, trebuie sa stii in ce te bagi. Sub nici o forma nu te atinge de heroina, crack sau opiu pentru ca sunt foarte daunatoare organismului si rata de dependenta este extrem mare. Restul tine doar de preferinte.

| pharmacist a răspuns:

Stai linistit. Nu ramai dependent de la o singura doza. Dependenta se instaleaza dupa mai multe doze. Starea de rau a fost provocata de alcool sau poate ceva din ce ai mancat, iar drogul a indus o stare de panica si agitatie care au potentat starea de rau la nivel psihologic. Asta se poate intampla cu precadere la administrarea de amfetamina, care dupa terminarea efectului iti da si ea o stare de epuizare foarte pronuntata. Hidrateaza'te si data viitoare nu lasa paharul din mana

| CătălinSilviu a răspuns:

In legătura cu simptomele va pot spune ca am avut o senzației oribila de Greața, dureri de stomac, dureri de cap 2 zile, transpirație, febra, frisoane, insomnie, agitatie, lipsa poftei de mâncare.

| SG1995 a răspuns (pentru CătălinSilviu):

Spice aka legale, aka etnobotanice.