| Edy678 a întrebat:

Bună seara!
Vocea pe care o auzim într-o inregistrare este cea "reală" sau diferă puțin de cea pe care o aud ceilalți?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

100% nu are cum sa fie indiferent de microfonul si calitatea sa, ar fi nevoie de un mediu perfect izolat asemanator cu mediul dintr-un studio profesional, in care sa nu existe deloc zgomot de fundal, dar cum spuneam poate se va obtine eu stiu +90% din realitate, dar 100% este identic cu perfectiunea.
Pe de alta parte din ce stiu eu din cunostintele mele exista o diferenta chiar sesizabila intre vocea noastra reala si cea reprodusa dupa o inregistrare, deci Da exista diferenta in unele cazuri mai mare alteori mica, depinde cum spuneam de modul si cu ce anume se inregistreaza.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu compar când îmi aud cunoscuții vorbind prin înregistrare cu vocea lor din realitate, fă și tu comparația asta să-ți dai seama dacă ți se pare sau nu schimbată

| Meme10Memu a răspuns:

Nu prea difera pentru ca avem acelasi creator pe Dz.

| oz_1736 a răspuns:

Cand auzi inregistrari cu propria voce mereu ti se va parea ciudata, diferita si schimbata ca tonalitate

| DuckDodgers0 a răspuns:

Depinde de calitatea microfonului