| Radandam a întrebat:

Bună seara! Vreau să aveți rabdare si sa cititi tot! Am facut un rmn fără contrast,iar rezultatul sună așa:Examenul RM cerebral nativ nu evidentiaza modificari patologice de semnal in substanta cerebrala supra-sau infratentoriala. Sistem ventricular simetric,cu dimensiuni normale, situat pe linia mediana. Regiuni retrobulbare, sinusuri cavernoase, unghiuri ponto-cerebeloase fără modificări patologice notabile pe secventele native. Fără arii cu aspect ischemic recent si fara leziuni hemoragice in substanta cerebrala. Fara imagini de mase tumorale delimitate in substanta cerebrala vizibile pe secventele native. Mic chist mucos de 12 mm in recesul alveolar al sinusului maxilar drept. Fara colectii la mivelul sinusurilor cranio-faciale sau mastoidelor. Hipertrofia tesutului nazofaringian. Multiple imagini limfo-ganglionare laterocervicale la nivelul triunghiului posterior al gatului pe dreapta, cu dimensiuni de 10-20 mm,incidental vizualizate la examenul RM cerebral(incomplet cuprinse in campul de examinare)
Concluzie:Fără modificari patologice notabile la examenul RM cerebral nativ. Vreau parerea voastra,cei care ati avut rezultate similare cu ale mele sau daca aveti cunostinte in asa ceva, daca necesita tratament, orice parere este bine venita, doar ajutati-ma.Problema este ca pe mine ma doare la frunte in partea stanga si in spatele capului, inclusiv ceafa si nu pot sa invat, anul acesta am si bacul si parca durerile acestea ma fac sa nu rețin nimic.Este datorita acestor rezultate? Astept pareri.Va multumesc mult ca ati citit tot! Seara linistita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum a concluzionat si examenul de la RMN, esti sanatos tun la creier, dar ai o problema cu sinusul (infectie).
De aici si durerile de cap (doar cele din frunte).

Durerile din ceafa sunt provocate de oboseala excesiva, de pisa somnuluid e noapte sau de culcarea la ore foarte tarzii. Daca rectifici orele de somn, fiind in pat la 10, cel mai tarziu si dormind 7-8 ore, durerile din ceafa vor dispare.
Somn usor, odihna placuta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca rezultatele alea trebuie interpretate de medic nu de TPU

| WhiteLife a răspuns:

Cu rezultatele mergi la medic. Nu căuta părerile unora sau altora și nu te trata după ureche. Mergi la medicul neurolog și nu mai stai cu frică. Macar afli ce/cat de grav e. Multa sănătate!

| oz_1736 a răspuns:

Esti undeva intre ORL si stomatologie, dar vei ajunge la stomatolog. Oricum pentru inceput mergi la neurolog si el te va indruma. Daca nu se rezolva prin tratament va trebui sa faci operatie.